Advert
Bingöllüler Kadir Gecesi'nde 'Ümmet İftarı'nda buluştu
Bingöl'de İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından Ulu Cami’inde halka yönelik Kadir Gecesi münasebetiyle 4’üncü 'Ümmet İftarı' programı düzenlendi.
Bingöllüler Kadir Gecesi'nde 'Ümmet İftarı'nda buluştu

Bingöl’de faaliyet yürüten onlarca STK’nın bir araya gelerek oluşturduğu İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu, Ulu Camii'nde yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği "Ümmet İftarı" programında halkla bir araya geldi.

Cami havlusunda verilen iftar programından önce Kur'an-ı Kerim okunarak, İslam ümmetinin bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulması için topluca dua yapıldı.

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen "Ümmet İftarı" ve Kadir Gecesi hakkında İLKHA’ya konuşan STK temsilcileri verilen iftarın ve ihya edilecek Kadir Gecesinin İslam ümmetinin içerisinde bulunduğu sorun ve sıkıntılardan kurtulması için dua ve temennilerde bulunuldular.

Mustazaflar Cemiyeti Bingöl Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Refik Alpaya, Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu olarak geleneksel hale getirilen ümmet iftarı programını düzenlediklerini söyledi. 

Alpaya, "Bu program İnşallah ileriki yıllarda Allah'ın izniyle daha geniş çapta olacak öyle temenni ediyoruz. Özellikle bu programın en önemli konusu, İslami sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle bunu düzenlemesi ve kardeşliğin pekişmesi söz konusu. İnşallah bu daha ileriki yıllarda daha güzel programlara ve kardeşliğe vesile olacak. Müslümanların dağınıklığı nedeniyle, Filistin'de Suriye'de ve dünyanın pek çok yerinde Müslümanların sıkıntı oluşunun bir sebebi de bu olsa gerek.  Bu tür programlar Müslümanlar tek vücut haline gelecek ve tek vücut haline geldiğinde de Allah'ın izniyle Amerika'nın, israilin Ortadoğu'da ya da Kudüs'te zulümleri olmayacak. Bu programın Kadir Gecesi’ne denk gelmesinden dolayı Rabbim inşallah onu hayırlara vesile kıllar ve Müslümanlar arasında birlik beraberliğe vesile olur." diye konuştu.

"80 yıllık kazanımın hasılatının elde edileceği bir gecedir"

Ümmet iftarı ve Kadir Gecesin hakkında konuşan Ensar Vakfı Bingöl Temsilcisi Mansur Katıksız, bu gecede 80 yıllık kazanımın hasılatının elde edileceği bir gece olduğunu söyledi.

Katıksız, "Tüm Müslüman kardeşlerimizin ve ümmeti İslam’ın Kadir Gecesi mübarek olsun, hayırlara vesile olsun. Rabbim kazançlarından dolayı bu gecede kurtulanlardan eylesin. İslami Dayanışma ve Kardeşlik Platformunca 4’üncüsü olarak düzenlemiş olduğumuz 'Ümmet İftarı' programımız gerçekleşecektir. 2 bin kişilik bir katılım bekleniyor, muhteşem bir kalabalık olacak inşallah.  Bununla mütevazı olması gereken Müslümanların içerisinde olması gereken adetlerin, olması gereken anlayışın, Ramazan ayının şanına yakışır bir anlayış içinde 'Ümmet İftarını' gerçekleştirdiğimiz için ne mutlu bizlere." dedi.

"İslami olan güzel geleneklerin oluşturmaya devam edeceğiz"

İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından 4'üncüsü düzenlenen 'Ümmet İftarı'nın hayırlara vesile olmasını dileyen Bingöl Umut Kervanı Başkanı Mehmet Tamaç, İslami olan güzel geleneklerin oluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

Tamaç, "Rabbim bu geleneklerimizi hayırlara vesile kılsın ümmetin birliğine vahdetine vesile kılsın inşallah. Buradaki bu kardeşlik, birliktelik ümmet içinde bir örnek teşkil etsin diyoruz. Kadir Gecesi ile alakalı herkesin kesin bilgi aşikar olan bir şey Allah u Teâlâ'nın Kur'an'da söylediği bin aydan daha hayırlı olan bir gece, yani 83 -84 yıllık bir hayata bedel bir geceyi Ümmet İnşallah uyuyarak geçirmesin. Rabbim bu geceyi uyuyarak geçirenlerden değil, bu geceyi geçip dirilenlerden eylesin cümlemizi. Rabbim bu geceleri ümmetin dirilişine, vahdetine, birliğine vesile kılsın. Mazlumların, ezilmişlerin kurtuluşuna vesile kılsın. Filistin'de Suriye'de Arakan'da zulüm altında olan tüm müminlerin, tüm Müslüman kardeşlerimizin kurtuluşuna bu geceleri vesile kılsın inşallah." ifadelerini kullandı.

Ümmet iftarı ve Kadir Gecesi hakkında duygularını paylaşan İHH Bingöl Dernegi Başkanı Muhittin Gilli, "Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu olarak geleneksel hale getirdiğimiz Ümmet iftarını her Kadir Gecesi'nde yapıyoruz. Bingöl insanlarımızla bu vesileyle bir araya geliyoruz. Elhamdülillah dördüncü kez olarak ümmet iftarımızı düzenliyoruz.  Bundan sonraki süreçte de İnşallah devam edecektir. Kadir Gecesi Allah'ın Ümmeti Muhammed'e büyük bir nimet okarak verilmiştir, bin aydan hayırlı olan bu gece kıymetini bilmek adına insanlarımıza iftar veriyoruz. Sonuçta böyle yeryüzünde Müslümanların sıkıntılarını malum bu Kadir Gecesi'nin hürmetine  Müslümanların kanının ve gözyaşına dinmesine vesile olmas için dualarda bulunalım. Başta Bingöl Türkiye'miz ve tüm dünya müslümanlara hayırlar getirsin." diye konuştu.

'Ümmet İftarı'nın Kadir Gecesi’ne denk gelmesinin önemine değinen TÜGVA Bingöl Temsilcisi Suat Çiçin, "İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformunun 4’ücüsü geleneksel 'Ümmet İftarı'nı gerçekleştiriyoruz. Allah'ın izniyle. Her yıl olduğu gibi bu yılda Kadir Gecesi’nde iftarımızı tevafuk ettirdik. Birden fazla STK'nın işbirliğiyle 'Ümmet İftarı'nı geleneksel hale getirdik.  Ümmet coğrafyasında barışın huzurun kardeşliğin dayanışmanın olmasını temenni ediyoruz." şeklinde konuştu.

"Ümmet iftarımızın Kadir Gecesine gelmesi de son derece anlamlıdır"

Bu yıl Bingöl'de ümmetin iftarı adı altında dördüncüsünü düzenlediklerini söyleyen Cihannüma Bingöl Temsilcisi Orhan Buğrahan, "İftarın Kadir Gecesine gelmesi de son derece anlamlıdır. Geçen yılda Kadir Gecesine denk gelmişti. Kadir Gecesinin Kur'an'ın indirildiği gecenin tüm Müslümanlara Ufuk açmasını, tüm Müslümanlara hayırlı olmasını temenni ediyorum.  Özellikle bu gece de duaların İslam coğrafyasında akan kanın durmasına akan gözyaşının durmasına ve yapılan zulümlerin son bulmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Yine bu iftarında ilimize ülkemize ve tüm ümmete hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Çok şükür yani biz bu iftarı gerçekleştirdikten sonra adeta bölgede örnek il olduk ve bizden sonra da bakıyorum birçok ilde buna benzer organizasyonlar düzenleniyor.  Bu yönüyle de sevindiricidir inşallah açılan tüm sofralarda edilen dualar İslam dünyasına hayırlar getirir. Burada da Bingöl'de de biz yaklaşık 2 bin kişilik bir iftar sofrası düzenliyoruz makam ve mevkisi ne olursa olsun, makam ve mevki sindeki gücü ya da konumu ne olursa olsun kim olursa olsun ve Halil İbrahim sofrasında ve bereket sofrasında insanlara buluşturmak istiyoruz İnşallah hayırlara vesile olur Teşekkür ediyorum." dedi.

"Ümmeti bir araya getiren bileşenlere günümüzde çok ihtiyaç vardır"

Ümmeti bir araya getiren bileşenlere günümüzde çok ihtiyaç olduğunu dile getiren Eğitimci-Yazar İbrahim Dağılma, "Özellikle kardeşlik noktasında yapabileceğimiz hiçbir şeyi es geçmememiz lazım. Ramazan ayı ümmet bilinci açısından ümmetten bir araya gelmesi açısından, ümmetin dertlerini anlamı açısından önemli bir aydır. Bizde Bingöl İslami Kardeşlik Dayanışma Platformu olarak bu yıl dördüncüsünü, geleneksel bir hal alan bir iftar düzenledik. İftarda amacımız belki herkesi bir araya getiren meslekte en az da ümmet kavramını kullanarak metotsal farklılıklarımıza rağmen Allah'ın dini olduğunda kardeş olduğumuzu bilerek Allah'ın rızasını gözetmek noktasında endişelerimizi bilerek fakirin yanında, dulun yanında, mazlumun yanında yer aldığımızı göstermek açısından böyle bir iftar düzenliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Ümmet iftarı bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğiz"

Özgür Derneği Bingöl Başkanı Yusuf Boğatekin de "Ümmet İftarı bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğiz İnşallah. Bu örnek uygulama olsun diye ilk yıl yapmıştık gerçekten güzel bir uygulama olmuştu. Bingöl'de genelde bütün İslami camiaların teşhir ettiği bir uygulamaya dönüştü.  Bunu 4 yıldır yapıyoruz ve bu uygulama ile beraber aslında bütün İslami camiaların bir araya gelip güzel örnekler ortaya koyabilmesi adına güzel bir örneklik olmasını doğrusu temenni etmiştik. En azından diğer yerlerde de bunun örnek olabileceği düşüncesi ile yıllardır bunu devam ettirmeye çalışıyoruz.  Allah'ın izniyle bunu önümüzdeki yıllarda da devam etmeyi düşünüyoruz. Ümmet için dua ettiği bir etkinlik oldu." dedi.  

"Hayırlı bir niyetle oluşturulmuş bir fikir paydaş arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz"

Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Bilal Arslan da şunları söyledi: "Tüm İslam âleminin mübarek Kadir Gecesi'ni kutluyorum. Rabbim bir sonraki Kadir Gecesi'nde de birlik ve beraberlik içerisinde beraber olmayı bizlere nasip etsin.  Geleneksel olarak düzenlenen 'Ümmet İftarı' bu yıl da çok şükür canlı bir şekilde yoğun katılımla gerçekleşmesini umuyoruz. Hayırlı bir niyetle oluşturulmuş bir fikir tüm Paydaş arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. STK’lara teşekkür ediyoruz, ülkenin milletin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemde Bingöl'de çok güzel bir ses ve tüm STK’lar bir arada birlikte iftar veriyorlar. Bu gelecek adına da çok güzel bir organizasyon."

"Gecenin ümmetin birliğine beraberliğine dayanışmasına vesile olmasını diliyorum"

Erdemliler Derneği Şube Başkanı Ferhat Varolgüneş ise "İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu olarak düzenlediğimiz 'Ümmet İftarı'na bu gece yine hazırlıklarımız devam ediyor. Allah nasip ederse bu geceki iftarımıza tüm kardeşlerimiz davetlidir. Ayrıca bu Mübarek Kadir Gecesi'ni bunu idrak etmiş olacağız. Allah hayırlı etsin bu geceyi mübarek eylesin. Kur’an-ı Kerim'de de belirtildiği gibi bin aydan daha hayırlıdır mübarek bir gecedir. Bu gecenin tüm Ümmetin birliğine beraberliğine dayanışmasına vesile olmasını diliyorum. Bugün hakikaten dünyanın her tarafında bütün Ümmet bir abluka altında bir zulüm altında bu gecenin İslam ümmetinin kurtuluşuna vesile olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

"Ümmet İftarı geleneksel hale geldi"

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformunun 4’ncüsü olarak geleneksel hale getirdiği ifade eden ÖNDER Bingöl Temsilcisi Sadullah Arpa şöyle konuştu:

"'Ümmet İftarı' geleneksel hale geldi artık Kadir Gecesi’ne her sene denk geliyor. Bingöl'de buna alıştı. Allah emeği geçenlerden razı olsun. Bayağı uğraştılar çaba sarf ettiler külfeti biraz ağır ama inşallah güzel bir şekilde onu da geçireceğiz. Rabbim bizi bizden kabul et kabul buyursun. Kadir Gecesi'ne denk gelmesi de ayrı bir haz, ayrı bir öneme haiz bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'nde böyle bir etkinliğin yapılması daha anlamlıdır. Kadir Gecesi bizim için yöremiz için bölgemiz için ülkemiz için ve genel anlamda İslam ümmeti için hayırlara vesile olsun."

İlim Yayma Cemiyeti Bingöl Temsilcisi Nihat Korlaelçi, "Şu an farklı coğrafyalarda sıkıntı içerisinde olan özellikle Kudüs'teki, Arakan'daki, Türkistan'daki kardeşlerimize Afganistan'da, Irak'ta, Suriye'de sıkıntı içerisinde olan bütün kardeşlerimize Rabbim yardım etsin. Evet, bugün yine kutlu günlerden bir gün yaşıyoruz. Kutlu gecelerden bir gece yaşıyoruz, Rabbim bütün gecelerimizi Kadir Gecesi eylesin. Bütün gecelerimizi aynı şekilde Kadir Gecesi’ne çevirsin. Sürekli bir kulluk şuuruyla yaşamayı bizlere nasip etsin." dedi.

Bingöl İslam Kardeşlik ve Dayanışma Platformunun her yıl geleneksel olarak düzenlemiş olduğu Ümmet iftarının 4’ncüsünü gerçekleştirdiklerini ifade eden Nur Derneği Başkanı Tekin Gönç, "Son zamanlarda İslam ümmetinin birliği ve beraberliğine çok ihtiyacımız var bizde bunun bilincinde olarak bu iftar programları her yıl geleneksel hale getirdik."

"Bu gece ümmet iftarında bir araya geldik"

 Vatandaşlardan Bayram Kayançiçek de "Özellikle her yıl Kadir Gecesi'nde yapılan bu güzel etkinliğin geleneksel hale dönüştüğü için yine platforma üye sivil toplum kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum.  Bu bizim için evvela birlik beraberlik ve kardeşliğin ne derece önem olduğunu bir kez daha göstermiş oluyor.  Bu gece yapılmasının bir diğer güzel tarafı da Kadir Gecesi olmasıdır. Bu gece senin bin aydan daha hayırlı olduğunu Yüce Allah bizatihi ifade ediyor. Ben bu gecenin İslam aleminin barışı ittifakı ittihadı için hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi.

 (Nihat Kanat-İLKHA)
Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-