Sahil kesimlerde yetiştirilen kiviyi Bingöl'de yetiştirdi
Bingölllü Muhittin Polat, sahil kesimlerde yetiştirilen kiviyi yetiştirdi.
Sahil kesimlerde yetiştirilen kiviyi Bingöl'de yetiştirdi

Bingöl Güveçli köyünde oturan Muhittin Polat, Rize'deki yakınları aracılığıyla temin ettiği kivi fidanını evinin bahçesine dikti.

Genelde sahil kesimde yetişen kivilerin Bingöl'de yetiştirildiğini öğrenen İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır ve beraberindeki ziraat mühendisleri, Güveçli köyüne giderek, Polat'ın bahçesinde incelemede bulundu.

Son yıllarda bölgede yapılan barajlar sayesinde ildeki nem oranının arttığını ifade eden Bahadır, ilde kivi üretimiyle ilgili araştırma yapacaklarını söyledi.

Bahadır, "Son yıllarda yapılan barajlarla nem oranı artan ve iklimi daha ılıman hale gelen ilimizde, subtropik iklim meyvesi olan kivinin ekonomik olarak yetiştirilip yetiştirilemeyeceği konusunda araştırmalar yapılacak ve Muhittin Polat üreticimize bu konuda her türlü teknik destek verilecek." İfadelerini kullandı.

Genelde sahil kesimlerde yetiştirilen kiviyi Bingöl'de yetiştiren üretici Muhittin Polat, bahçesinde şeftali, ayva, armut, incir gibi birçok meyveyi kendisi aşılayarak yetiştirdiğini, meyve yetiştirmeye özel ilgisi olduğunu, son olarak Karadeniz’den getirdiği kivi ve Bodrum’dan getirdiği narenciye fidanlarını bahçesinde yetiştirdiğini söyledi.

Bingöl’de kivi yetiştirilebileceğine kimsenin inanmadığını ifade eden Polat, "Kivi fidanlarıyla özel olarak ilgileniyorum. Kivinin su ve nem ihtiyacını karşılayabilmek için damla sulama sistemi kurdum.  Kivi budaması konusunda da kendimi yetiştirdim." şeklinde konuştu. (Nihat Kanat-İLKHA)Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-