Bingöl Umut Kervanı 59 aileye yardımda bulundu
Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı Derneği), Ağustos ayında 59 aileye 9 bin TL değerinde ayni, nakdi ve beyaz et yardımında bulundu.
Bingöl Umut Kervanı 59 aileye yardımda bulundu

Yaptığı hayırlı hizmetlerle adını duyuran Umut Kervanı Vakfı Üyesi Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı Derneği), 2018 yılı Ağustos ayına ait faaliyet raporunu açıkladı.

Yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yapan Bingöl Umut Kervanı Derneği Başkanı Mehmet Tamaç, “Ağustos ayında 59 aileye 8 bin 852 TL değerinde ayni ve nakdi yardım yaptık. 46 aileye 3 bin 722 TL değerinde gıda, 11 aileye 5 bin 100 TL nakdi, 2 aileye 30 TL değerinde beyaz et yardımında bulunduk” dedi.

 

“Veren Kişi, Alana Bir Teşekkür Edası İçinde İkram Etmelidir”

İnfak vermenin şükür vesilesi olduğunu ifade eden Tamaç, “Üzerimizdeki nimetlerin şükrânesi olarak, o nimetten mahrum olanlara hizmet ve ikramda bulunmayı, saadet bilmeliyiz. Hatta teşekkür edasıyla infak etmeliyiz. Alanın minnet altında kalacağı değil, verenin minnettar olacağı şekilde ihsanda bulunmalıyız. Nitekim örnek neslimiz olan sahabe-i kiram efendilerimiz infak ettiklerinde muhataplarına diyorlardı ki:“…Biz sizden bir karşılık ve teşekkür beklemiyoruz. Doğrusu biz, çok çetin ve belâlı bir günde (kıyamet gününde) Rabbimiz ’den korkarız.” (el-İnsan, 9-10) Bu hususta Ebû’l-Leys Semerkandî Hazretleri de şöyle buyurur: “Veren kişi, alana bir teşekkür edası içinde ikram etmelidir. Çünkü alanın nasibi, dünyevî bir ihtiyacının giderilmesi; verenin nasibi ise ilâhî rıza ve ahiretteki sonsuz lütuflardır. Böyle olunca, veren daha kârlı durumdadır. Onun için muhatabına teşekkür etmelidir” diye konuştu.

 

İnfak Edenler Fakirden Daha Çok Kazanıyor

Fakirlerin gözetilip kollanması gerektiğine vurgu yapan Tamaç, zayıfların duası ile ilahi rahmete kavuşulacağını belirterek, şunları söyledi: “ Mevlânâ Hazretleri, fakir ve zayıflara yapılan ihsan ve ikramlardan, aslında infak edenlerin daha çok istifade edeceğini şu şekilde ifade eder: “Yoksul kişi nasıl cömertlik ve iyiliğe muhtaç ise, cömertlik ve iyilik de yoksul kişiye muhtaçtır. Güzeller, güzelliklerini seyretmek için nasıl tozsuz, passız ve parlak bir ayna ararlarsa, cömertlik de yoksulları ve zayıfları öylece aramaktadır.” “Allah’ın cömertlik tecellisinin tezahürü, fakirlerdir. O fakirler ki kerem sahiplerine müracaat ederler. Dertlerini onlara açarlar. Böylece hamiyetli zenginler için saadet yollarını hazırlamış olurlar.” Hakikaten, infak eden kişi, bu sayede hem günahlarının affına ve Rabbinin rızasına kavuşacak, hem de nice belâ, musibet, hastalık ve iptilâları, sevindirdiği muhtaçların hayır dubalarıyla -inşallah- bertaraf etmiş olacaktır. Nitekim hadis-i şeriflerde şöyle buyrulmaktadır: “Fakirleri kollayıp gözetiniz. Aranızdaki zayıflar sâyesinde Allah’tan yardım görüp rızıklandığımızdan şüpheniz olmasın.” (Ebû Dâvûd, Cihâd, 70/2594; Ahmed, V, 198) “Allah bu ümmete, aralarındaki zayıfların duası, ibadeti ve ihlâsı sebebiyle yardım etmektedir.” (Nesâî, Cihâd, 43) Dolayısıyla toplumumuzdaki zayıf, muhtaç ve muzdariplere kol kanat gererek onları şefkat, merhamet ve nezâketle himâye etmek; bugün bir ateş çemberi içinde bulunan memleketimizi de, o zayıfların duası bereketiyle inşallah Cenabı Hakk’ın himâyesine, ilâhî rahmet ve inayetine eriştirecektir. Bu çalışmalarda emeği geçen herkesten Allah razı olsun”

 

Tamaç, son olarak kendilerine ulaşmak isteyen hayırseverler için iletişim bilgilerini şu şekilde paylaştı:

“İrtibat Telefon: 0545 221 87 48 / 0426 214 69 70

Yeşilyurt Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi İş gören Otomotiv Apt. B/Blok No:22/14 BİNGÖL    

Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş

IBAN: TR27 0020 6001 8702 0340 7500 01

Hesap No: 2034075-1 TL Hesabı”

Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-