KPSS Lisans branş bazında sıralamalar açıklandı
​ÖSYM, KPSS Lisans'a katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarını açıkladı.
KPSS Lisans branş bazında sıralamalar açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), KPSS Lisans'a katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarını açıkladı.

ÖSYM'den yapılan duyuruya göre, 2018 Kamu Personel Seçme Sınavına (2018-KPSS Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtıldı.

Adaylar, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebilecek.

Branş bazında sıralamaların, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulduğu belirtilen ÖSYM açıklamasında, kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmet olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde 02.10.2018 tarihi ile aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuruda belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır." denildi.

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türlerinin kullanıldığı ifade edilen açıklamada, "Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir." uyarısında bulunuldu.

Adayların branş bazında sıralamaları incelerken göz önünde bulundurması gerekenleri içeren teknik açıklama metnine ise ÖSYM'nin sitesinden ulaşılabiliyor. (İLKHA)

Kategori: Eğitim
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-