Dişeti hastalıklarınızın sebebi stres de olabilir
Prof. Dr. Gonca Çayır Tezal, klinik çalışmalar ve sistematik derlemelerde, günümüzün önemli problemlerinden olan stres ve dişeti hastalığı arasında pozitif bir ilişki olduğunun saptandığını belirtti.
Dişeti hastalıklarınızın sebebi stres de olabilir

Dişeti hastalığının temel nedeninin, ağız bakımının yetersiz olması ve buna bağlı olarak dişler ve ağızdaki yumuşak dokular üzerinde mikroorganizma yoğunluğu çok fazla olan biofilm yapının oluşması olduğunu söyleyen Tezal, başlangıç nedeni bu olmakla beraber, dişeti hastalığının çok faktörlü bir hastalık olduğunu ve dişeti sağlığını etkileyen pek çok faktörün bulunduğunu söyledi.

Tezal, "Bakteriden zengin biofilm yapının birikmesini kolaylaştırıcı dişlerde çapraşıklık, uyumsuz dolgu ve protez varlığı gibi faktörler dişeti hastalığına yatkınlığı arttırır. Diyabet varlığı ve sigara kullanımı dişeti hastalıkları için risk faktörüdür. Genetik yatkınlık da dişeti hastalıklarının oluşumu ve gelişiminde etkilidir. Bu faktörler dışında ergenlik ve hamilelik gibi hormonal durumlar da dişeti hastalıkları ile ilişkilidir." dedi.

"Stres; dişeti hastalıkları için değiştirilemeyen bir risk faktörüdür"

"Klinik çalışmalar ve sistematik derlemelerde günümüzün önemli problemlerinden olan stres ve dişeti hastalığı arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır." bilgisini paylaşan Tezal, "Bireyleri strese ve depresyona sokan pek çok faktör bulunmaktadır. Sevilen birinin kaybedilmesi, boşanmalar, iş kaybı, maddi problemler gibi stres oluşturan faktörler kronik olarak dişeti ve çevre dokulara zarar verebilir. Bir bireyin belirli bir zaman süreci içerisinde spesifik bir hastalığa yakalanma olasılığı risk olarak bilinir. Stres; dişeti hastalıkları için değiştirilemeyen bir risk faktörüdür, yani risk belirleyicisidir." ifadelerini kullandı.

Sınav dönemindeki öğrenciler risk altında

Akut bir dişeti hastalığı olan nekrotizan dişeti hastalığı ilk olarak cephede savaşan askerlerin ağzında teşhis edildiğini hatırlatan Tezal, bu hastalığın stres faktöründen oldukça etkilenmekte ve stres altında olan sınav dönemindeki öğrencilerde sıklıkla oluştuğuna vurgu yaptı.

Tezal, "Stresli bireylerde ağız hijyeni eksikliği ve buna bağlı olarak dişeti hastalığına yatkınlık ortaya çıkar. Dişlerde sıkma ve gıcırdatma, daha çok sigara tüketimi de görülür. Bunlar da dişeti ve çevre dokulara zarar verebilir. Stres ayrıca vücutta adrenal korteksten kortizol hormonu üretimini arttırır, kortizol de bizi hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemini baskılar. Dişeti hastalığı oluşumuna zemin hazırlar. Stres ve depresyon varlığı, hastalık oluşumu ve gelişimine yatkınlık dışında uygulanan dişeti tedavisin sonucunu da negatif yönde etkilemektedir." diye konuştu. (İLKHA)

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-