"Yaklaşık bir ton ceviz sattık"
Genç’te yıllarca ceviz üreticiliği yapan Samancı ailesi, bu yıl ceviz üretiminin azlığından dolayı pazara çıkardığı ürünü yok satıyor. Durumdan memnun olduğunu belirten Murat Samancı, ilçede yaklaşık bir ton ceviz sattığını aktararak, çevre illerden gelen siparişleri de karşıladıklarını ifade etti.

Genç’te sonbaharla birlikte ceviz hasadına başlandı ancak önceki yıllara göre bölgede mevsimsel koşullardan dolayı ceviz üretimi çok az. Büyük oranda düşüş yaşanan ceviz üretiminde, şansı yaver giden çiftçiler ise satışa çıkardığı ürünü yok satıyor.

Genç ilçesine bağlı Gerçekli (Xelân) Köyünde yıllarca ceviz üreticiliği yapan Samancı ailesi, köyünde ektiği cevizlerin hasadını yapıp sattıkları ceviz ile geçimini sağlıyor. Bölgenin önemli ceviz üreticilerinden olan aile, bu sene güzel verim aldıklarını ifade ederek durumdan memnun olduklarını belirtiyor.

Üreticilerden Murat Samancı, bölgede bu yılki üretimin azlığından dolayı piyasada pek bulunmayan cevizi, kendileri açısından bir sıkıntı yaşamadıklarını ve bu yılda iyi ürün aldıklarını kaydetti.

Köyde ceviz bahçesini kurduklarını ve her yıl sonbahar mevsiminde olduğu gibi bu senede cevizleri toplayıp kabuklarından ayırma işlemlerinin ardından satışa çıkardıklarını ifade eden Samancı, gazetemize değerlendirmede bulundu.

Mühendislik mezunu, geçimi için ceviz satıyor

Kendisinin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu olduğunu söyleyen Samancı, ancak geçim kaynağının ceviz üreticiliği olduğu için her yıl ceviz hasadı ve satış dönemlerinde babasına yardım ettiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Her yıl sonbahar döneminde ceviz hasadında babama yardım etmeye geliyorum. Ağaçları silkeliyoruz, cevizleri toplayıp kabuklarından ayırıyoruz. Ayırma işlemlerinin ardından güneşte kurumaya bırakıyoruz. Güneşte belli bir zaman kaldıktan sonra satışa çıkartıyoruz. Hem pazarda hem de gelen siparişleri karşılaşıyoruz. Şuan iki çeşit ceviz türünü satışı yapıyoruz. Bu seneki piyasada cevizin kilosu 20 ile 25 liradan satıyoruz, teneke fiyatı ise 160 ile 180 liradan satışa çıkardık.”

Gencin Sesi

Kategori: Genç
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-