'Doğu- Batı ayrımı olmadan hizmet yapılması lazım'
Adaklı ilçesindeki Mercan köyünün Çomak mezrası sakinleri, her mevsim ayrı ayrı sorunlarla karşılaştıklarını belirterek, Doğu ve Batı ayrımı yapılmadan hizmet yapılması gerektiğini belirttiler.
'Doğu- Batı ayrımı olmadan hizmet yapılması lazım'

Adaklı'nın Mercan köyüne bağlı 50 haneli 500 nüfuslu Çomak mezrasında ikamet eden halk, yol, su kanalı, kanalizasyon ve iletişim konularında sıkıntı yaşadıklarını belirterek, sorunlarının giderilmesi için yetkililere seslendiler.

Yaz mevsiminde toz-toprak, kışın ise çamurdan geçilmeyen yollarının yapılmasını isteyen Mercan köyü muhtarı M. Emin Kabay, "Yaz-kış demeden ulaşımda sıkıntı yaşıyoruz. Tarım ve hayvanlarımız için su kanalımız yok. Mezrada cep telefonu çekmiyor, bu konularda hizmetler bekliyoruz. Köyde alt yapı ve kanalizasyon yok. Buranın geçimi hayvancılık üzere yapılıyor, hayvanların sulanması için su kanalına ihtiyacımız var. Tüm bu sorunlarımızın giderilmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Doğu- Batı ayrımı olmadan hizmet yapılması lazım"

Mezra sakinlerinden Sait Erdoğmuş da aynı sorunları yineleyerek, "Batı bölgelerinde hangi hizmet varsa burada da aynısı olsun.  Doğu- Batı ayrımı olmadan hizmet yapılması lazım. Benim ve köylülerin hayvanları var.  Hayvanların sulanması ve tarlalara suyun ulaşması için devletin su kanalı yapması lazım. Ayrıca, mezranın alt yapı kanalizasyonu yok. Mezramızın arka kısmı heyelan bölgesidir orada bir duvar ve set yapılması gerekiyor. Tüm bu sorunları gerekli yerlere iletiyoruz ilgilenen yok.  Biz de buranın bir vatandaşıyız. Köyümüzde cep telefonu çekmiyor, değil sadece bizim burada bu bölgede cep telefonları çekmiyor." dedi.

"Birçok köyden büyük olan mezramıza hizmet gelmiyor"

Mezranın en yaşlı sakini olduğunu ifade eden 70 yaşındaki Mehmet Köse, yıllardır mezrada ikametgâh ettiğini belirterek, birçok köyden büyük olmasına rağmen mezralarına hizmet gelmediğini dile getirdi.

Sorunlarının çözülmesi için yetkili mercilere çağrıda bulunan Köse, şunları söyledi: "Mezramızda yazın en az 500 kişi var, kışın bazıları çocuklarının eğitimi için şehre gidiyor. Seçmen olarak 350 oyumuz var burada. Yani kalabalık bir köyüz ama ne çare; mezra olarak geçiyor. Bir çok köyden büyük burası.  Mezra olarak geçtiğimiz için hizmetler yapılmıyor. Yollarımız bakımsız, su, kanalizasyon ve iletişimde sıkıntımız büyük.  Burası hayvancılık bölgesidir,  sadece 6 bin küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Bu hayvanlarımız için su istiyoruz. Tarım yapabilmemiz için suya ihtiyaç var onun için su kanalı yapılması gerekiyor.  Tüm sorunlarımız için yetkililere başvurduk ama şu ana kadar bir şey yapılmadı. Kazma kürek ile suyu tarlaya götürmeye çalışıyoruz. Yazın heyelan, kışın ise çığ korkusu var. Biraz buraya sahip çıksınlar; devletten başka bir şey istemiyoruz. Sadece hizmet istiyoruz." (Nihat Kanat-İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-