Ekonominin nabzı Bingöl’den başlayacak
Ekonominin nabzı Bingöl’den başlayacak

AK Parti’nin ekonominin nabzını tutmak için Bingöl ile başlatacağı "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu" projesi anketiyle, 81 ilde vatandaşın ekonomik beklentisi ve talepleri dinleyecek çözüm önerileri masaya yatıracak.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın başkanlığını yaptığı Ekonomi İşleri Başkanlığı’nca, "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu" başlığıyla başlatılan proje kapsamında, 81 ilde ekonominin nabzı tutulacak.

Her ilin ayrı bir ekonomik gündemi olmasından yola çıkılarak, başlatılan projeyle 3 farklı kanaldan toplanan bilgiler, genel merkeze iletilecek. Yapılacak saha çalışmasının önemli bir ayağını anketler oluşturacak. Doğrudan halkla görüşmeler yapılarak, sokaktaki vatandaşın perspektifi, tercihi ve öncelikleri belirlenecek.

Anketlerde halka, şehirlerinde son 15 yıl içinde gerçekleşen projelerden kendilerini en çok memnun edenin hangisi olduğu, önümüzdeki süreçte şehirlerinde ne gibi yatırımların yapılması gerektiği, yatırım ve projelerin önünde ne gibi engeller bulunduğu sorulacak.

Anket sonuçlarına göre, şehirlerin ihtiyaç duyduğu, kalkınmayı hızlandıracak, ayrıca şehirleri cazibe merkezleri haline getirecek proje ve yatırımlar belirlenecek.

İş çevreleri, STK'lar ve üniversiteler ile görüşülecek

Tüm illerin sosyoekonomik farklar olmaksızın kalkınmasının hedeflendiği proje ile iş çevreleri, işadamları, ulusal ve uluslararası yatırımcılar, esnaf ve ticaret odaları temsilcileri, ilgili sivil toplum kuruluşları ile üniversite yöneticileri ve akademisyenlerin de bulunduğu gruplarla bir araya gelinecek. Yapılacak toplantılarla şehirlerin ekonomik beklentileri masaya yatırılacak.

Yaklaşık 10 milyon üyeye sahip ve politikalarını halkın beklentilerine göre belirleyen AK Parti'nin, halkın ekonomideki beklentilerini de ölçmek amacıyla başlattığı bu projenin bir diğer ayağını ise parti teşkilatları ile buluşma oluşturacak. Partinin il ve ilçe teşkilatları ile bir araya gelinerek, siyaseten önemli ekonomik konular görüşülecek.

Bingöl, Zonguldak ve Kırşehir ile başlayacak

24 Kasım Cuma günü, Bingöl, Zonguldak ve Kırşehir'de eş zamanlı olarak başlayacak proje 4 ay sürecek. 81 ildeki anket çalışmalarıyla vatandaşın, "2019'a doğru Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu" başlığıyla düzenlenen toplantılarla da hem STK'lar hem meslek kuruluşları hem üniversiteler hem de teşkilatların görüşü alınacak.

Bu üç hattan gelen bilgiler, genel merkeze iletilecek ve illerin öncelikleri ortaya konularak, ilgili bakanlıklarla beklenen yatırım ve projeler hayata geçirilecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye ekonomisi ve Şehir Ekonomileri Projesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı olarak başlattıkları ve Türkiye'nin 81 ilini kapsayan projenin önemine işaret eden Yılmaz, amaçlarının her konuyu ele almaktan ziyade, illerin siyaseten önemli, ön plana çıkan ekonomik gündemini tespit etmek olduğunu söyledi.

Yılmaz, Türkiye'nin büyük ve zengin bir ülke olduğunu, her yörenin de kendine özgü birtakım tartışmaları ve ekonomiyle ilgili farklı gündemleri bulunduğunu anımsatarak, "Sadece makro ekonomik tartışmalarla Türkiye geleceğe yürüyemez. Sektörel ve mekansal olarak da mutlaka mikro düzeye inmeniz gerekiyor. Halkımızın sadece genel değil, mikro düzeyindeki beklentilerini de iyi tespit edip, politikalarımızı şekillendireceğiz. Mikro düzeye inmeden Türkiye'yi nakış nakış işlemeniz mümkün değil." diye konuştu.

3 ayrı kanaldan bilgi toplanacak

Yılmaz, proje kapsamında 3 ayrı kanaldan bilgi toplayacaklarını bildirdi.

Bunlardan birinin saha çalışmaları olduğunu ifade eden Yılmaz, doğrudan halkla görüşmeler yapacaklarını, sokaktaki vatandaşın perspektifini, tercihini ve önceliklerini belirleyeceklerini dile getirdi.

İkinci olarak AK Parti il ve ilçe teşkilatlarıyla buluşacaklarını, bu toplantılarda da teşkilatların siyasi değerlendirmelerini ve gündemlerini alacaklarını belirten Yılmaz, "Üçüncü olarak da sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları ve üniversitelerden fikirler derleyeceğiz. Bu üç hattan gelen bilgileri genel merkezimizde sentezleyerek, il il bu öncelikleri ortaya koyacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, acil çözülmesi gereken meselelerin çıkması durumda, bunu hemen çalışılması gereken konular olarak hükümete ya da ilgili kurumlara aktaracaklarını belirtti.

Bu çalışmalardan orta ve uzun vadeli birtakım fikirlerin çıkmasını beklediklerinin altını çizen Yılmaz, "Onları da 2019 perspektifinde değerlendireceğiz. Partimizin bu illere dönük hazırlıklarında, çalışmalarında bunları ele alacağız." ifadelerini kullandı.

Kategori: Ekonomi
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-