​Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor
Kış lastiği takma zorunluluğu yarın itibariyle başlarken mevsimine uygun lastiklerin kullanılması gerektiği noktasında sürücülere önemli uyarılarda bulunan oto lastikçiler, kış lastiğinin kullanılmaması durumunda kaza riskinin artacağını belirttiler.
​Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor

Türkiye genelinde havaların soğumaya başlaması ve farklı illerde kar yağışının etkili olmasıyla birlikte araç sahipleri de önlemlerini almaya başladılar. Oto lastikçiler ise 1 Aralık'ta araçlara takılması zorunlu olan kış lastikleri için kendilerine yönelen vatandaşların taleplerini karşılamaya çalışıyor. 1 Aralık itibariyle kış lastiği takılmayan araçlara ise 625 TL idari para cezası kesilecek.

Her yıl yüzlerce araç, kış lastiği ihmalkârlığından dolayı kaza yapıyor. Yaşanan kazalarda onlarca kişi hayatını kaybederken, birçok kişi ise yaralanıyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan 687 no'lu Kanun Hükmünde Kararname ile "kar lastiği" takma zorunluluğuna ilişkin esasları belirleme yetkisi Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığına verilmişti.

1 Aralık 2018 tarihinde başlayacak olan kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan 2019'a kadar devam edecek. Kış lastiği uygulamasına uymayan araçlara 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da 625 TL ceza verilecek!

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-