İstiridye Mantarına (Dalwâlı) yoğun ilgi!
Genç’te satışa sunulan ve içerdiği vitaminlerle kanser hastalarının enfeksiyon kapma riskini azalttığı ayrıca kırmızı etten daha fazla proteini karşıladığı bilinen ve Zazacası ‘Dalwâlı’ olan İstiridye Mantarı, alıcılar yoğun ilgi gösteriyor.
İstiridye Mantarına (Dalwâlı) yoğun ilgi!

Doğada özelikle İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde yağışların bol olduğu dönemlerde kavak, kayın ve söğüt gibi ağaçların gövdelerinde yetişen bir mantar türü olan İstiridye mantarı birçok hastalığa iyi geliyor. Türkçede adını "İstiridyeye” olan benzerliğinden alan bu mantar türü, içerdiği yoğun vitamin ve proteinlerle biliniyor.

Genç ilçesine bağlı Yayla Köyünde ikamet eden Vesile Kurtay isimli vatandaş, geçimini sağlamak için köyde topladığı İstiridye Mantarı’nı toplayıp merkeze getirerek satıyor. Satışa sunduğu mantar, vatandaşın gösterdiği yoğun ilgiden dolayı kısa sürede tükendi.

 “Yetiştiriciliği ve ticaretini yapmak istiyorum”

 İstiridye Mantarının içerdiği yoğun vitamin ve proteinler ile birlikte kanser hastalarının enfeksiyon kapma riskini azalttığı duyduğunu belirten satıcı Vesile Kurtay, şöyle konuştu:

“İstiridye Mantarı ya da Zazacada Dalwâlı olarak bilinen bu mantar, bölgemizde genellikle İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde yağışların bol olduğu dönemlerde kavak, kayın ve söğüt gibi ağaçların gövdelerinde yetişiyor. İstiridye mantarı şuan dünyada ve ülkemizde çok revaçta olan bir mantar türüdür. Ben faydalarını pek bilmediğim halde işsiz olmam nedeniyle köyde toplayıp merkeze getirerek satıyorum. Ancak satışa sunduğumda vatandaşın gösterdiği yoğun ilgiden dolayı kısa sürede tükenmesi beni sevindir. İstiridye Mantarının içerdiği yoğun vitamin ve proteinler ile çok faydası varmış.  Tüm bunları gördükten sonra bende şöyle bir düşünce oluştu bunun yetiştiriciliği ve ticaretini yapmak. İnşallah bundan sonra bunun üzerinde bir iş geliştirmeye çalışacağım. Ve ilerlide Genç’te bu mantarın pazarını kurmaya bakacağım.”

 İstiridye mantarının özellikleri neler?

İstiridye mantarı, şapkalı mantar grubundan bir mantar türüdür. Yenebilen bir mantarlar arasında yer almaktadır. Tabii ki hızlı bir şekilde yetişiyor olması ve besin kaynağı olarak da çok lüks bir ortama ihtiyaç duymaması nedeniyle üreticiler tarafından çok sık tercih edilen mantar grubundan bir tanesidir. Peki, neden tüketme ihtiyacı duyuluyor? Bütün mantarlar hücre yapısında bulunan betaglukan adını verilen bir madde bulunmaktadır ve bu madde insanın sindirim sistemini her daim ayakta tutmaya yarayan bir maddedir. Bu nedenle mantarlar, değerli bir besin kaynağıdır. Özellikle kanser hastaları için her an çevresel faktörlerden her türlü enfeksiyonu kapma eğilimdedirler. İşte bahs edilen konulardan dolayı mantarın tüketilmesi vücudu sürekli zinde tutacak bir maddedir ve bu hastaların sorunlarını engellemeye yardımcı olur. Ama bir kere değil düzenli olarak tüketimi gerekir.  

Gencin Sesi

Kategori: Genç
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-