Zazaca dinletiye yoğun ilgi
UNESCO tarafından yapılan araştırmalarda kaybolan diller arasında yer alan Zazaca'ya dikkat çekmek için Genç Mevlana Ortaokulu tarafından şiir ve şarkı dinletisi yaptı. Kültür Merkezi'nde yapılan dinleti, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.
Zazaca dinletiye yoğun ilgi

Yok olma tehlikesi altında olan Zaza Diline dikkat çekmek için Mevlana Ortaokulu’nda Zazaca ders gören öğrenciler tarafından Zazaca şiir ve türkü dinletisi yaptı.

Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Kaymakam Hasan Hüseyin Vural, Belediye Başkanı Mehmet Hadi Topraktan, İlçe Milli Eğitim Müdürü  Remzi Dinler, İlçe Emniyet Müdürü Şenol Toklu, kurum amirleri, öğrenci ve aileleri izledi. Yoğun geçen programda, öğrencilerinin okuduğu bir birinden güzel Zazaca şiir, türkü ve şarkılar izleyenlere sevinç ve duygu dolu anlar yaşattı.

 Programda öncesi bir konuşma yapan Okul Müdürü Zülküf Zengin, Zaza Diline dikkat çekmek için konuşmasını Zazaca yaptı. Diller, Allah’ın birer ayeti olduğunu söyleyen Zengin, Zazaca bir Atasözü olan ‘Dil; konuşmayla, ot; sulamayla yeşerir’ diyerek dillerin yaşaması için yapılması gereken çalışmaya vurgu yaptı. 

 Okulun Zazaca  Dersi Öğretmeni  Mahmut Kaya ise, “UNESCO tarafından yapılan araştırmalarda Zazaca, kaybolan diller arasında yer almaktadır. Hem bu konuda ufak da olsa bir şeyler yapmak hem de anadili eğitiminin (Zazaca) yöremizde yaygınlaşmasına dikkat çekmek amacıyla bu programı hazırladık.” Dedi.

 “Halkımızın dikkatini bu konuya çekmek için programı yaptık”

 Dilin yok olmaması için böyle bir program düzenlediklerini ifade eden Kaya, “Bingöl genelindeki ortaokullarda Zazaca’ya en çok talep Genç Mevlana Ortaokulu’ndaki öğrencilerdir. Mevlana Ortaokulunda iki tane Zazaca öğretmeni var. Her kademede Zazaca dersi veriyoruz. Derslerimiz çok eğlenceli ve çok güzel geçiyor. Hem dilimizi öğretiyoruz hem de kültürümüzü, türkülerimizi öğretiyoruz. Programda da görev alan öğrencilerimizin çoğu Zazaca’yı okuldaki dersleri sayesinde öğrendi. Tabi ki tarihi süreç içerisinde dilimiz yok  olmayla karşı karşıya kaldı. Maalesef bu üzülmemiz gereken bir durum. Çünkü aileler bu konuda eskisi gibi değiller. Bizde istedik ki halkımızın dikkatini bu konuya çekelim. Devletimiz bu süreçte Zazaca dersini okullarda eğitim dersi vermesi de çok gurur verici bir durum. İnşallah halkımız dilimize sahip çıkacak. Umuyoruz, öğrencilerimiz, çocuklarımız Zazaca’ya karşı tutumlarının bu programdan sonra değişecek.”

Kategori: Genç
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-