Belediyeden su sayaçları ile ilgili uyarı
Bingöl Belediyesi, hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü günlerde su sayaçlarının ‘don’ tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek vatandaşları uyardı.
Belediyeden su sayaçları ile ilgili uyarı

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada, don olaylarının etkili olduğu günlerde, muslukların bir süre açık bırakılması gerektiği belirtildi.

Donan su sayaçlarına sıcak su veya ateşle müdahale edilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, bu durumun musluk ve su borularının patlamasına ve maddi hasarın artmasına sebebiyet vereceği ifade edildi.

Soğuk havalarda şebekede durağan su bırakmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, su çeşmelerinin kullanıldıktan sonra bir miktar açık bırakılması, kesintisiz hizmetin aksamaması için önemli olduğu bildirildi.

Açıklamada, kış aylarında sayaçların korunması için yapılması gerekenler de şöyle sıralandı:
“Sayaçların korunması ve bakımı vatandaşların görevidir. Abone sahiplerinin mağdur duruma düşmemeleri için çok soğuk havalarda sayaçların bulunduğu yerleri ısıya yalıtımlı malzemelerle muhafaza etmeleri gerekmektedir. Çok şiddetli soğuklarda musluklar çok az bir şekilde açık bırakılmalıdır. Abonelerce tedbir alınmaması halinde; soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. Kamuoyunu bilgilendirir, saygılar sunarız.”


Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-