Bingöl’den Yemen’e 55 bin TL yardım
Bingöl İHH İnsani Yardım Derneği tarafından başlatılan kampanya kapsamında, Bingöl’de hayırseverlerin destekleriyle toplanan 55 bin TL, Yemen’deki ihtiyaç sahiplerine gönderildi.
Bingöl’den Yemen’e 55 bin TL yardım

Yemen’de insani kriz ölümcül boyutlara ulaştı. 21 milyon insan gıda sıkıntısı çekiyor. Çatışma, açlık, kolera ve çeşitli salgın hastalıklar nedeniyle şu ana kadar 7 bin insan öldü.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Bingöl İHH Başkanı Muhittin Gili, “Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu’nda “Yerli Malımı Yemen ile Paylaşıyorum” sloganı ile yapılan etkinlikte 15 bin TL, Solhan Şubemizden diğer bağışlarla 10 bin TL olmak üzere toplamda 25 bin TL toplandı. Bingöl’de yapılan kermes, kurulan stand ve gelen bağışlar ile toplamda 55 bin TL yardım toplayarak İHH aracılığı ile Yemen’e gönderdik. Ayrıca Bangladeş Arakan mülteci kamplarına 2 bin 250 TL, Lübnan’da bulunan Suriyeli mültecilerin kaldığı Asal mülteci kampına acil yardım kapsamında 2 bin TL yardım gönderdik. Emeği geçen hayırseverlerden Allah razı olsun” dedi.

Yemen’deki ölümlere sessiz kalmayalım

Yemen’de son yılların en büyük insanlık dramının yaşandığını belirten Bingöl İHH Başkanı Muhittin Gili, “Yapılan açıklamalara göre dörtte üçü acil insani yardıma muhtaç 30 milyonluk Yemen halkı, iç savaş, ambargo, açlık hastalık ve ölümle pençeleşmektedir ve bu tablonun en mağdur ve mazlumları yine her zaman olduğu gibi çocuklardır. İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın Yemen için başlatmış olduğu yardım çağrısına destek veriyoruz. Yemen’de bir dram yaşanıyor, çocuklar ölüyor, kadınlar ölüyor. İnsanlık namına bu ölümlere sessiz kalamayız, kalmamalıyız” dedi.

Yemen’de sağlık sistemi çöktü

21 milyon insanın ciddi anlamda gıdaya ulaşımında sıkıntı yaşandığını ifade eden Gili, Yemen’de sağlık sisteminin çöktüğünü,  insanların sağlık hizmetine ulaşmasında büyük zorluklar yaşadığını söyledi.

Yemen acil yardım bekliyor

Özellikle gıda ve su sorununun birçok bölgede etkisini sürdürdüğünü belirten Gili, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yemen’de sağlık krizi bulaşıcı hastalıkların yayılması ile her geçen gün derinleşiyor. Halk bir yandan açlıkla diğer yandan hastalıklarla ve iç çatışmaların etkileriyle mücadele ediyor. Yemen’deki durumun iyileştirilmesi için yardımseverlerin desteği gerekiyor. Ülkede 450 kişiye sadece 1 doktor düşüyor. 16 milyon insan temiz su kaynaklarına ulaşamıyor. Bunun neticesinde ise yetersiz beslenme, ishal ve solunum yolu enfeksiyonu gibi sebeplerden ortalama 10 dakikada 1 çocuk hayatını kaybediyor. Ülkedeki 5 yaş altı çocukların ise yüzde 27’si koleraya yakalandı, yüzde 17’si ise kolera sebebiyle hayatını kaybetti. Yemen halkının ölümüne seyirci kalmayalım. Bugün onların başına gelenler yarın bizim başımıza da gelebilir. Bu kardeşlerimiz her gün gözlerimizin önünde ölüp gidiyorlar. Acaba bir nefsî mukayese edecek olursak, bizler onların yerinde olacak olursak nasıl bir halet-i ruhiyeye bürünmüş olurduk. Bu sebeple hayırseverlere çağrımız gelin bu kardeşlerimize yardımcı olalım onları bu zor ve zahmetli gününde yalnız bırakmayarak desteklerimizi sunalım.”

 Yardım için

Yardım yapmak isteyenler için bilgiler paylaşan Gili, “Hayırseverler, bütçelerine göre dilediği yardım malzemesinin tutarı kadar bağışta bulunabiliyor. Kış paketinin tamamına destek vermek isteyenler 200 TL, ayrı ayrı yardım malzemelerine destek vermek isteyenler ise bot için 40 TL, mont için 45 TL, atkı - bere - eldiven için 25 TL, battaniye için 40 TL ve yakacak için de 50 TL değerinde yardım edebiliyor. İHH aracılığıyla yurt içinde ve dünyanın dört bir yanındaki mazlumlara Kış Çalışmaları kapsamında destek olmak isteyen bağışçılar, KIS yazıp 3072’ye SMS göndererek 5 TL yardımda bulunabiliyor” şeklinde konuştu.

 

Gili, Yemen’e Yardım Kampanyası’na destek vermek isteyen hayırseverler için iletişim bilgilerini şu şekilde paylaştı: 

Türkiye Finans Bankası Bingöl Şubesi Hesap No: 2625066-1

IBAN NO: TR42 0020 6001 8702 6250 6600 01

0536 61978” 

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-