Bingöl'de bin kişi istihdam edilecek
Bingöl'de bin kişinin çeşitli kurumlarda geçici süreliğine istihdam edileceği belirtildi.
Bingöl'de bin kişi istihdam edilecek

Bingöl İŞKUR İl Müdürü M. Fesih Güler,  "Toplum Yararına Programlar (TYP)" kapsamında bin kişinin çeşitli kurumlarda 6 ay süre ile istihdam edileceğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Güler, Valilik, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek kişilerin 28 Ocak - 1 Şubat 2019 tarihleri arasında İŞKUR İl Müdürlüğüne başvurmaları gerektiğini belirterek, programın 18 Şubat'ta başlayacağı ve 16 Ağustos tarihinde de sona ereceğini ifade etti.

Katılım şartlarına değinen Güler, "Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, emekli ve malul aylığı almamak, öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak, ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP'ye katılamaz." ifadelerini kullandı.

TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP'nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvuruların geçersiz sayılacağına dikkat çeken Güler, "Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP'ye katılamaz. Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar. Müftülük haricindeki kurumlar için istihdamında güçlük çekilen (kadınlar, engelliler, eski hükümlüler, 35 yaş üstü bireyler, terörle mücadelede malul sayılmayacak derecede yararlananlar) öncelikli olup bunlar arasında öncelik sıralaması bulunmamaktadır." dedi.

Güler, son olarak şunları kaydetti: "Katılımcılar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında dosyası olanlar arasından belirlenecektir. Katılımcıların yukarıda belirtilen tüm şartları taşıması zorunludur. Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamayacaktır. Başvurular Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne şahsen yapılabileceği gibi www.iskur.gov.tr sistemi üzerinden de yapılabilecektir. Tüm Programlar 18 Şubat 2019 tarihinde başlayacak, 16 Ağustos 2019 tarihinde sona erecektir." (Nihat Kanat-İLKHA)     

Kategori: Bingöl
Üniversite
1 yıl önce

Ne zaman açıklanacak?

1 yıl önce

Sonuçlar ne zaman açıklanacak ?

YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-