Bayram, açıkladığı projeden ödül aldı
Ak Parti’den Bingöl Belediye Başkan aday adayı olan Alican Bayram’a belediye başkan adaylığı döneminde açıkladığı “Rekreasyon ve Bingöl” projesinden ödül geldi.
Bayram, açıkladığı projeden ödül aldı

AK Parti'den Bingöl Belediye Başkan aday adayı olan Alican Bayram, bu yıl 6'ıncısının düzenlendiği “Mutlu Şehirler” temalı yarışmada “Rekreasyon ve Bingöl” projesi ile ödüle layık görüldü.

Düzenlenen yarışmada, üniversitelerin ve belediyelerin şehirleri ve şehirlerde yaşayan insanları mutlu yapmaları ve mutlu şehirler oluşturabilmeleri için projeler hazırlaması amaçlanırken, dereceye giren projeler katılımcı belediyeler tarafından desteklenmeleri hedefleniyor. Yarışmaya katılanlar ise belediyeler ve üniversitelerin şehircilik bilimlerinde çalışan akademisyenlerden oluşuyor.

Rekreasyon ve Bingöl projesine ödül

Alican Bayram, Bingöl Belediye Başkanlığı aday adaylığı sürecinde de açıkladığı “Rekreasyon ve Bingöl” başlıklı proje ile ödülünü, Polin Waterparks Pazarlama ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Şöhret Pakiş'in elinden aldı. Bayram, Anadolu Üniversitesi adına dereceye girerken, dereceye giren diğer Üniversiteler ise şöyle, Ankara Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi oldular. Bayram'ın proje ekibi Doç. Dr. Kerem Yıldırım Şimşek, Ecenur Yılmaz, Mehmet Keskin ve Ali Taşkın.

Projenin genel içeriği

Genel hatları ile şehirlerde “Rekreatif Aktivite Komisyonları” kurulması ve şehirlerin “Rekreatif Aktivite Haritaları” nın çıkarılması ile şehirlerin ihtiyaç duyduğu ve kültürel alt yapılarına cevap verecek sosyal aktivitelerin hayata geçirilmesini ele aldı.

Bu çerçevede Bingöl ile ilgili örnekler arasında, “Kano, rafting, bisiklet ve dağcılık rotalarının oluşturulması. Kalo ve kartal benzeri yöresel boş zaman aktivitelerine yönelik ve dengbej kültürü teması altında yöresel festivallerin düzenlenmesi. Belediye spor okullarının kurularak küçük bütçeler ile badminton, ragbi, kayak, atletizm, bocce vb. branşların desteklenmesi ve şehirde sporcu çocukların yetiştirilmesi. Üniversite ile ortak şehirde kampçılık ve bisikletçilik benzeri kulüplerin oluşturulması halkın hareketli günlere teşvik edilmesi.”

Bingöl'ün açık alan Cezeri Müzesine dönüştürülmesi

Cezeri 1200 ‘ü yıllarda Artuklu imparatorluğu döneminde Hasankeyf ve Diyarbakır yöresinde yaşamış ünlü bir mühendistir. İlk robot ve çarklı sistemler gibi birçok buluşa imza atan kişi olarak bilinmektedir.

Bizim coğrafyamızın insanı olan Cezerinin eserlerini yaşadığı coğrafyada 800 yıl sonra yaşatılması bu projenin ana hedefi arasındadır. Bu projenin hayata geçmesi ile ile Bingöllü çocuklar 800 yıl önce kendileri ile aynı coğrafyada yaşayan mühendisin ufkundan etkilenecek ve şehir başta mühendisler olmak üzere Cezeri hayranı bir çok entellektüelin merak unsuru haline gelecektir. Cezerinin Eserleri bugüne kadar hiçbir şehirde açık alan müze fikri ile sergilenmemiştir. Bu eserlerin konumlandırılması potansiyel tüketicilere şehir turu yaptıracak ve şehre katma değer kazandıracaktır.

Cezerinin eserleri ve projede konumlandırılması; “Açık Alan müze rotası Çapakçur Deresinden, halk otobüslerinin otopark olarak kullandığı alana, Dörtyol Merkeze, Belediyeye tahsis edilen askeri alana, afatlar virajına ve tekrar köprünün altından Çapakçur deresine bir rota halinde oluşturulması planlanmıştır. Tek kepçeli ve dört kepçeli su yükseltme düzenekleri ve Kranklı Su Yükseltme Kepçesinin Çapakçur çayında muhtelif yerlere konumlandırılması, İçeçek Sunan Çocuk Robotunun otobüslerin otopark alanına konumlandırılması, Filli Su Saatinin Dörtyol Parkına konumlandırılması, Çeşme Otomatlarının Belediye devri yapılan askeri alana konumlandırılması, Küreli Ses Otomatının ise afatlar virajına konumlandırılması. Aşağı çarşıda ise çocukların mühendislik bilimleri ile ilgilenebilecekleri ve Cezeriyi tanıyabilecekleri “Yaratıcı Sanat Atölyesi” ile müze rotasının sonuna gelinir.

Bayram, yaptığı açıklamada; “Bu proje bir çok farklı şehre uygulanarak çocuklara teknolojinin 800 yıl önce kendi atalarının ellerinin arasında olduğunu ve geçmişine bakarak geleceği yaratmanın zor olmadığını anlatılabilir. Burada önemli olan rota değil rota şekillendirilebilir ve çeşitlendirilebilir. Bu teknolojiler 800 yıl öncesine ait basit usul düşünülmüş mühendislik harikaları olduğu için maliyeti o oranda makuldür. Ümit ediyorum ki yüz yıllardır uyuyan coğrafyamızdan yeni Cezeriler çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Kategori: Güncel
1 yıl önce

Allah senden razı olsun sayende uyandı halk. Bu dönem yandı ama birdahaki sefere projesi olmayan aday aday olmaya utanacak

YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-