9 Gencin idam edilmesi protesto edildi
Bingöl'de Memur-Sen Bingöl İl Başkanlığı tarafından yapılan ve vatandaşların yoğun katılım sağladığı basın açıklamasında, Mısır'da 9 gencin idam edilmesi protesto edildi.
9 Gencin idam edilmesi protesto edildi

Bingöl'de Memur–Sen İl Başkanlığı tarafından yapılan organizasyonda bir araya gelen Memur –Sen üyeleri ve vatandaşlar tarafından, Mısır'da sisi cuntası tarafından 9 Mısırlı gencin idam edilmesi protesto edildi.

Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi Bingöl'de de Mısır'da cunta yönetiminin darbe karşıtı 9 genci idam etmesi düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla protesto edildi.

Bingöl'de öğle namazının ardından Merkez Dörtyol Saat Kulesi önünde bir araya gelen grup adına basın açıklamasını Memur -Sen Bingöl İl Başkanı Mücahit Çelik okudu.

Çelik, konuşmasına, "...Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (haksız yere) bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur…" ayetini okuyarak başladı.

Çelik, "Mısır'da 16-17 Haziran 2012 yılında yüzde 51,73 oyla Cumhurbaşkanı seçilen Mursi hükümetine darbe yapan Sisi cuntası, meşru hükümeti savunmak için Rabia meydanında oturma eylemi yapan silahsız binlerce insanı katletmişti. Emperyalist dünyanın ve işbirlikçi bazı Arap ülkelerinin desteğini alan Sisi, dünyanın kör vicdanından ve ümmetin sessizliğinden güç alarak gittikçe daha da Firavunlaşmakta, Firavun'un Hz. Musa'nın kavmine yaptıklarının bir benzerini binlerce yıl sonra Mısır'da masum Müslüman kitlelere yapmaktadır." dedi.

"Darbeci Sisi hükümeti 165 masum Müslümanı idam etti"

Darbeci Sisi hükümeti bugüne kadar göstermelik yargılamalarla idama mahkûm ettiği 165 masum Müslümanı idam ettiğini ifade eden Çelik, "Mısır zindanlarında her an idam edilmeyi bekleyen 600 kişi var. Üstelik ağır işkenceler eşliğinde ve de çelik kafesler içinde savunma hakkı verilmeksizin yapılan yargılamalar devam ediyor ve kurulan yargı tiyatrosunda yeni idam kararları veriliyor. Cunta yargısı daha geçen eylül ayında aralarında Muhammed Biltaci'nin de bulunduğu 75 kişiyi daha idama mahkûm etti. İdam kararlarını tüm dünyanın gözleri önünde sessiz sedasız uygulayan Sisi cuntası bu kadar ölümlere rağmen kana doymuyor. Geçtiğimiz günlerde de 9 genç, cunta tarafından haksız yere idam edildi." dedi.

"Sisi cuntası, arkasına aldığı emperyalistlerin desteği ile her gün yeni idamlar gerçekleştiriyor"

Çelik, "Sisi cuntası, arkasına aldığı emperyalist ülkelerin doğrudan, insanlığın sessizliğinin dolaylı desteği ile her gün yeni idamlar gerçekleştiriyor, yeni barbarlıklara imza atıyor. BM'nin idamları durdurma çağrıları boşlukta yankılanıp sönüyor. İdam edilenlerin 'ah'ları arş-ı âlâya ulaşırken, ailelerinin gözyaşları insanlığımızı boğuyor. Sisi'nin destekçilerinin idamları görmezden gelmek şöyle dursun aksine 'terörle mücadele(!)' yalanıyla desteklediği bir vasatı yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"İslam dünyasının neresine bakarsanız kan, savaş, katliam, idamlar var"

Bugün bütün İslam dünyası saldırılar altında olduğunu vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bangladeş hükümeti Müslüman âlimleri ve önderleri idam ediyor; dünya sessiz. Çin'de Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz idam ediliyor, bir milyon Doğu Türkistanlı kamplarda işkence görüyor; dünya sessiz. Filistin'de her gün siviller, masumlar katlediliyor; dünya sessiz. Arakan'da idamlar, katliamlar, sürgünlerle soykırım uygulanıyor; dünya sessiz. Yemen'de masumlar katledilip, halk açlığın soğuk ellerine terk ediliyor; dünya sessiz. Suriye'de her gün varil bombaları, kimyasallar, işkence ve tecavüzlerle insanlık yok ediliyor; dünya sessiz. İslam dünyasının neresine bakarsanız kan, savaş, katliam, idamlar var."

"Mısır'da yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki dünyada saflar nettir"

"Mısır'da yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki dünyada saflar nettir." diyen Çelik, "Bir tarafta emperyalizm ve onların işbirlikçi kuklaları; diğer tarafta sömürülen ve ezilen kitlelerle onların sesi olma onurunu canlarıyla ödeyen vicdanlı insanlar. Demokrasi, insan hakları ve özgürlük nutku çekenlerle İslam dünyasını kana bulayanlar aynı safta ve aynı kesimler. Mazlum toplumların ve Müslümanların haklarını savunanlar ise dünyada yalnızlaştırılmaya, itibarsızlaştırılmaya, yok edilmeye çalışılıyor. Demokratik seçimlerle gelen ve halkın büyük kısmının desteğini alan liderlere kolaylıkla 'diktatör' diyenler, cuntacı Sisi'yi başkentlerinde ağırlamak için birbirleriyle yarışıp, onu demokrasi kahramanı ilan edebiliyorlar. Bu ikiyüzlülüğü saklama ihtiyacı bile duymuyorlar. Mazlum toplumların ve Müslüman ümmetinin kendi göbeğini kendisinin kesmesinden başka çıkar yol yoktur. Ümmetin 'vasat'laşması ve Mazlumların dayanışması yeniden diriliş ve uyanışın ön şartıdır. Yeni bir dünya mümkün diyenlerin seslerini ve güçlerini birleştirmeleri ve gürleştirmelerinden başka bir seçenek görünmemektedir. Kendisine 'hakkı ve adaleti ayakta tutma' vazifesi yüklenmiş ümmetin bu sessizliği, bu kayıtsızlığı İslam dünyasına dişlerini geçirmek için bekleyenleri maalesef ki cesaretlendiriyor." ifadelerini kullandı.

"Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır"

Çelik, "O nedenle biz onurun direnişte, izzetin hakkı haykırmakta, dirilişin zulme karşı mazlumu savunmakta ve kurtuluşun adaleti ayakta tutmakta olduğuna inanan Memur-Sen olarak, bugüne kadar susmadık, susmayacağız. Dayanışma ruhuyla hareket etmekten ve dayanışma çağrılarımızı bıkmadan usanmadan sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz. 'Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır' sözünü şiar edinen bizler şu ilahi buyruğa iman etmişiz; 'Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra yardım da göremezsiniz.' Bu vesileyle Memur-Sen olarak, Mısır'daki idamların durması için bütün onurlu kesimlerin insanlık ortak paydasında, hak ve adaletten yana birleşmeleri ve güçlü bir itirazda bulunmaları çağrımızı yineliyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatına acil toplanma çağrısı yapıyoruz." diye konuştu.

"Cuntacı Sisi ve destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz"

"Cuntacı Sisi ve destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz." diyen Çelik, "Mısır'da idam edilen gençlerimizin şehadetleri vesilesiyle kendilerine rahmet, ailelerine ve bütün İslam ümmetine başsağlığı diliyor, Mısır zindanlarındaki masum ve mazlum kardeşlerimizle dayanışma irademizi bir kez daha ifade ediyoruz." dedi.

Basın açıklaması, yapılan duayla sona erdi. (Nihat Kanat-İLKHA)


Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-