Camilerden siren ve ikaz uygulaması yapılacak
Türkiye'de ilk kez Kocaeli'de uygulanacak proje kapsamında, telsiz aracılığıyla ildeki 10 bölge aktarıcısına monte edilen yazılımla camilerden ikaz ve anons yapılacak.
Camilerden siren ve ikaz uygulaması yapılacak

Kocaeli Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasında geliştirilen "İkaz ve Alarm Sistemlerinin Merkezi Ezan Sistemine Entegre Edilmesi" projesi kapsamında ilk deneme bugün gerçekleştirilecek.

Proje, 3 aylık bir sürede tamamlanarak test edilmesi aşamasına gelindi.

Siren sistemi, bugün ve yarın ikaz ve alarmlar öncesinde sesli anonsla bilgiler verilerek test edilecek. Kasım ayı sonlarında başlanan ve 3 ayda tamamlanan sistemin testine, AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu ve Sivil Savunma Dairesi Başkanı Sadi Ergin de katılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, “Eski siren sistemlerinin yeni yerleşim yerlerinde ve Gebze bölgesinde bulunmaması, arıza yaptıklarında tamirinin mümkün olmaması ve bu nedenle gitgide sistem sayısında azalma yaşanması dolayısıyla zaten kurulu olan ezan sisteminin kullanılabilmesi çözümü geliştirildi. Yerleşim yeri anlamında İlimizin yüzde 30-40’ına hitap eden sistem, artık bin 200 cami aracılığıyla en az yüzde 95 ulaşılabilirlik kapasitesi barındıran bir sisteme dönüşmüş oluyor. Ayrıca bu sistemde sesli anons da yapılabilecek.” dedi.

Tekoğul; Kocaelililerin, ikaz ve alarm işaretleri ile ilgili detay bilgilere AFAD Başkanlığının https://www.afad.gov.tr/tr/3518/Ikaz-Alarm-Isaretleri adresinden ulaşabileceğini de söyledi. (İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-