Düşünmüyoruz, düşünmeden yaşıyoruz
Bingöl Üniversitesinde ‘Oku, Karanlıktan Aydınlığa’ konulu bir konferans veren Uzman Psikolog Kazım Yurdakul “Düşünmüyoruz, düşünmeden yaşıyoruz. Kendimize yakın bir gazetenin ya da yayının ve çevremizden aldıklarımızla yaşıyoruz.” Dedi.
Düşünmüyoruz, düşünmeden yaşıyoruz

Uzman Psikolog ve Yazar Kazım Yurdakul, Bingöl Üniversitesinde ‘Oku, Karanlıktan Aydınlığa’ konulu konferans verdi. Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansa Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcıları, akademisyenler, öğrenciler ve farklı liselerden öğrenciler katıldı.  

Konuşmasına her gün mutlaka bir kitap okuduğunu vurgulayarak başlayan Uzman Psikolog ve Yazar Kazım Yurdakul, “Dinimiz kutsal kitabı da ‘Oku’ emriyle başlar. Karanlıktan aydınlığa ancak okumakla çıkabiliriz. Biz, eğer çok okumayıp araştırmazsak, sadece ezberimizde olanlarla, çevremizden duyduklarımızla hareket ederiz. Onlarla yetinirsek hiçbir şekilde mesafe alamayız. Sadece sevdiğimiz şeyleri okumakla da yetinmemeliyiz. Farklı bilgi ve deneyimlerimiz bizi farklı fikirlere götürür. Ben haklıyım, benimki doğru dediğimiz için de sürekli kavga halindeyiz. İslam tarihinde bilim ve düşünce dünyasını etkileyen en önemli olaylardan biri Endülüs’teki kütüphanenin yakılmasıydı. Bu kütüphane yakıldıktan sonra dünya karanlığa gömüldü. Bütün dünya İslam bilim insanlarının ve filozoflarının düşünceleri ve ürettikleri ile aydınlanıyordu. Ondan sonra Yunan akımı ile dünyamızı tamamen karanlığa gömdüler. Müslüman bilim adamlarının bütün eserlerini yaktılar Endülüs’te. Bize ezberlemeyi, ezbere yürümeyi, ezbere giderek fark etmememizi öğrettiler. Bu hala devam ediyor. Hepimizin bir bütünün parçaları olduğumuzun farkında olmadığımız için de ayrıştırıldık” diye konuştu.

“Düşünmüyoruz, Düşünmeden Yaşıyoruz”

Toplumların çoğunun düşünmeden yaşadığını belirten Yurdakul, “Düşünmüyoruz, düşünmeden yaşıyoruz. Kendimize yakın bir gazetenin ya da yayının ve çevremizden aldıklarımızla yaşıyoruz. Ben bunu okumam demeyin. ‘Hayatta okumam’ diyeceğiniz bir şey olmamalı. O da ezbere yaşamaktan kaynaklanıyor. Zaten o okumam dediğiniz şeyin ne olduğunu bilmeniz için onu okumanız lazım. Sürekli ben neler yapabilirim, neler başarabilirim diye kendinize sorun. Hayatı anlayıp, anlamlandırmaya çalışın. Ben hayatım boyunca bunu yaptım. Hayatı anlamaya ve anlamlandırmaya çalıştım. Her zaman karşınıza engeller çıkacaktır muhakkak. Hayat, her şeye rağmendir, her şeye rağmen yaşamaktır. Hayatta; burada engeller vardı geçemedim diyenler de var, burada bir engel vardı onu da geçtim diyenler de” şeklinde konuştu. 

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-