Bingöl Üniversitesi’ne yabancıların ilgisi artıyor
Bingöl Üniversitesi’ne yabancıların ilgisi artıyor, 2019-2020 yılında 36 yabancı uyruklu öğrenci ve 32 de öğretim üyesi olmak üzere 68 kişi gelmiş olacak.
Bingöl Üniversitesi’ne yabancıların ilgisi artıyor

Bingöl Üniversitesi AB Dış İlişkiler Ofisi yetkililerinin Eylül 2018’de katıldığı Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği (EAIE) tarafından İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenen 30. Uluslararası EAIE Kongre ve Eğitim Fuarının meyvelerini almaya başladı. Bingöl Üniversitesi’ne 2019-2020 yılında 36 yabancı uyruklu öğrenci ve 32 de öğretim üyesi olmak üzere 68 kişi gelmiş olacak.  

Bingöl Üniversitesi’ne yabancıların ilgisi artıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “2019-2020 Mevlana Değişim Programı kapsamında Üniversitemize başvuran 42 yabancı uyruklu öğrenciden 36’sının başvuru şartları uygun bulundu. Öğretim Üyesi bazında ise yapılan 32 başvurunun tamamı uygun görüldü. Mevlana Değişimi Programı kapsamında 2019-2020 yılı içinde 36 öğrenci ve 32 akademik personel Üniversitemize gelecektir. Rusya, Malezya, Pakistan başta olmak üzere Azerbaycan, Filistin, Filipinler, İran, Irak, Gürcistan ve Ukrayna gibi çeşitli ülkelerden eğitim almak ve ders vermek üzere gelecek olan söz konusu öğrenci ve akademisyenleri Üniversitemizde ağırlamış olacağız.

Üniversitemiz, Avrupa Uluslararası Eğitim Derneği (EAIE) tarafından İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenen 30. Uluslararası EAIE Kongre ve Eğitim Fuarında tanıtıldı. Avrupa'nın en saygın ve geniş kapsamlı uluslararası yükseköğretim kongre ve fuarı olarak kabul edilen etkinlik, 11-14 Eylül 2018 tarihleri arasında 95 ülkeden 5 bin 700 katılımcı ile gerçekleştirildi. Bu fuara Üniversitemiz Uluslararası İlişkilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Erasmus Birim Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Kayıntu, Öğr. Gör. Soner Kaya ve Öğr. Gör. Semra Çamuka katıldı. Fuarda 10 farklı ülkeden 14 üniversite ile personel ve öğrenci değişim için hem Erasmus hem de Mevlana Antlaşması imzalandı.” ifadeleri yer aldı.

Bingöl Üniversitesi’nden 26 Öğrenci Yurt Dışına Gidecek

Mevlana Değişim Programı çerçevesinde Bingöl Üniversitesi’nden 26 öğrenci yurt dışına gideceği belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Başvuruda bulunan 77 öğrenciden başarılı olan 26 öğrenci Mevlana Öğrenci Değişim Programına katılmaya hak kazandı. Bingöl Üniversitesi’nden yurt dışına gidecek olan öğrenciler, Rusya, Azerbaycan, Malezya, Filistin, Irak ve İran gibi farklı ülkelerde bir dönem ile bir yıl arasında değişim süreler boyunca eğitim görme imkânına kavuşacaklardır.”

“Üniversitelerin Dünyaya Açık Olması Gerekir”

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Üniversitemizin yerelleşmemesi bizim en önemli ölçülerimizden biridir. Üniversitelerin dünyaya açık olması gerekir. Üniversitelerin yenilenmeye ve uluslararasılaşmaya ihtiyacı var. Bingöl Üniversitesi olarak bunun için tüm gayretimizle çalışıyoruz. Aksi takdirde yerelleşiriz. Bizim arzumuz, Bingöl Üniversitesi’ne yakışır üniversal alana yoğunlaşmak. Bu noktada da uluslararası düzeydeki hareketliliğimizi, faaliyetlerimizle arttırıyoruz. Yurt dışından gelen öğrencilere önem vererek önümüzdeki yıllarda üniversitemizdeki yabancı öğrenci sayısını arttırmamız gerekiyor. Burada okuyacak yabancı öğrencilerin gittikten sonra burayı güzel anlatması ile yeni öğrencileri Bingöl Üniversitesi’ne çekebiliriz” dedi. 

Kategori: Eğitim
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-