Vali Ekinci'den kandil mesajı
Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Vali Ekinci'den kandil mesajı

Vali Kadir Ekinci, yayımlanan kandil mesajında, Miraç Kandili’nin önemine değinerek, “İdrak ettiğimiz mübarek üç aylar feyiz ve bereketinin bir başka gecesi olan ve ruhlarımıza huzur ve sükun veren Miraç Kandiline erişmenin sevincini yaşıyoruz. Zamanın hikmetinden yoksun tecrübelerin maneviyatları zayıflattığı, dostluk ve kardeşliğin, selam ve muhabbetin, ahlak ve adaletin, bilgelik ve medeniliğin bu savrulmalardan nasiplendiği bir vasatta, ‘hatırlatan, uyaran ve öğreten’ sembollerimiz açısından bu gecelerimizin bir başka önemi vardır.” diye belirtti.

Vali Ekinci mesajının devamında, “Hakkı ve sabrı tavsiyeleşerek iyiliklerin artması, gönülden gönüle sağlam köprüler kurulması, fıtratın ve vicdanın kodları ile belirlenmiş kültür ikliminin yaygınlaşması, medeniyet bilincimizin güçlü ve berrak hafızalarla yarınlara taşınması, sosyo-kültürel zenginliklerimizin hakikat ölçeğinde yeniden üretilmesi adına birer irfan parıltısı olan bu geceleri hakkıyla idrak etmeye çalışmalıyız.  Bu geceyi ve tüm zamanları aziz bilerek, afakta ve enfüste gözlediğimiz sayısız işaret ile ibadetlerimize ve ahlakımıza bilginin gölgesinde çeki düzen vermeli, ümmetin dinmeyen acıları ve yeryüzünün tüm mağdurları için dualar etmeli, ümitsizlikten kurtulmalı, ‘Hakkın vadettiği günlerin doğacağı’ ufuklara umutla bakmalıyız.

Bu mübarek gün ve geceler vesilesiyle birlik, paylaşım ve dayanışmaya daha çok önem vermeli, kırgınlıklardan kaçınarak af yolunu tutmalı, arınmayı ve mağfiret dilemeyi marifet bilmeli,  hatalarımızı telafi etme cihetine gitmeliyiz. Aklımızı ve yüreğimizi nefret ve düşmanlık gibi duygulardan temizlemeye çalışmalı, eşref-i mahlukat olduğumuzu unutmadan manayı ve istikameti, fazilet ve erdemi ön plana çıkaran bir hayatı tercih etmeliyiz. Bu duygularla; gecemizin insanlığın huzur, barış ve hidayetine vesile olmasını diler, Bingöllü hemşerilerimin ve tüm Alem-i İslam'ın Miraç kandilini tebrik ederim.” İfadelerine yer verdi.

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-