Mirac Kandilini dualarla idrak edildi
Hz Muhammed`in Allah`ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Mirac Kandili dolayısıyla Bingöl Ulu Cami`de mevlit programı düzenlendi.
Mirac Kandilini dualarla idrak edildi

Bingöl’de Mirac Kandili nedeniyle Ulu Cami'de program düzenlendi. Program akşam namazının ardından, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı, Mevlid-i Şerif ve ilahilerin okunmasıyla devam etti.

Mirac Kandilinin anlam ve önemine değinerek Recep ayının son günleri olan Miraç Kandili'nin önemine değinen İl Müftüsü Muharrem Genç şu ifadelere yer verdi: “Yüce Mevla; Her gün yatsı namazından sonra mihrabiye olarak okuduğumuz Bakara Suresi’nin son iki ayetini bu gece vahyetmiş, Allah’a şirk koşmayanların cennete gireceğini yine bu gece müjdelemiş, müminin miracı olan beş vakit namazı da bu gece farz kılmıştır. Dinin direği olan namaz biz Müslümanlara Mirac`ın hediyesidir, onun içindir ki, namaz “Mü`minin Miracı” olmuştur. Nasıl ki, yüce Peygamberimiz Mirac`ta vasıtalardan arınmış olarak Mevla’sı ile buluştu ise, mümin de namazda vasıtasız olarak doğrudan sadece O`na kulluk etme ve sadece O’ndan yardım isteme fırsatı bulur. Mirac gibi gün ve gecelerin, ibadet ve ahlak bakımından kendimize çeki düzen verme, her bakımdan, kendimizi yenileme fırsat ve imkânı sağlamaktadır. Bu fırsatları ganimet bilerek lehimize çevirmeli, geçmişteki hata ve kusurlarımızdan dolayı tövbe ve istiğfar etmeliyiz. Dünyada olup biten kötülüklerin son bulması, akan kan ve gözyaşlarının dinmesi için Allah`a dua etmeliyiz.”

Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-