Yerli tohumlar toprağa kavuştu
Avusturalya Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve BİNÇEVDER tarafından uygulanan “Yeryüzü ile yeniden iletişim” projesi kapsamında yerli tohumlar toprağa kavuştu.
Yerli tohumlar toprağa kavuştu

İlkokul öğrencileri ve öğretmenleri, özel kurum çalışanları, bazı dernek üyeleri ve çalışanlarının katılımı ile gerçekleşen program yerel tohum ekim eğitimi ile birlikte yapıldı. Daha sonra katılımcılar için belirlenen alan ve ürün tasnifi yapılarak yerli tohumların ekimi yapıldı.

TEMA temsilcisi Cuma Karaarslan, Ziraat Mühendisleri Oda başkanı Erdoğan Yener, Tarım il müdürlüğü ziraat mühendisi M. Ali Özdemir tarafından guruplar halinde yapılan eğitim kapsamında katılımcılar toprak işleme, tohum ekimi sulama sürecine kadar olan çalışmalarını tamamladı.

Proje kapsamında açıklama yapan TEMA Bingöl Temsilcisi Cuma Karaarslan, “Bu gün günlerden toprak ve tohum için umut günü. Hazırlanan alanda aileler okul ve idareciler yanı sıra öğrencilerimizin toprağa suya tohuma dokunuşları ile önemli bir aşama oldu. Bu kapsamda kendi öz kaynaklarımız ile çocuklarımız için geleceği yeşerteceğiz. Bu çalışma ile insanlarımızın yaşamsal yeteneklerini geliştirmek yerli ve ata tohumları ile hem tarımsal eğitim hem de yerli tohumlarımızı çoğaltmak istiyoruz.” Dedi.

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-