İş birliği protokolü imzalandı
Bingöl Üniversitesi ile Atatürk Üniversitesi arasında karşılıklı kurumsal yarar sağlanması ve eğitim-AR-GE faaliyetlerinde bulunulması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.
İş birliği protokolü imzalandı

Her iki kurumun ortak çalışmaları desteklemek ve geliştirmek için anlaşmaya vardığı protokol, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak tarafından imzalandı. Atatürk Üniversitesi’nde düzenlenen protokolün imza törenine Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İ. Yasin Erdoğan, PİKOM Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Meral ve PİKOM biriminden yetkililer katıldı.

İmzaları atılan protokolle, her iki üniversitenin öncelikli alanlarını analiz ederek, ortak çalışma alanlarını belirlemek üzere akademisyenlerin ve öğrencilerin karşılıklı ziyaretler düzenlenmesi kararlaştırıldı.

İmzalanan protokolün her iki üniversiteye de hayırlı olmasını dileyen Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çapak, Atatürk Üniversitesi gibi kadim bir üniversite ile ortak çalışmalar gerçekleştirmekten memnun olduklarını dile getirdi. Prof. Dr. Çapak, Bingöl Üniversitesi olarak işbirliği protokolleri ve birlikte çalışma konularını son derece fazla önemsediklerini ifade etti. Prof. Dr. Çapak, “Bingöl Üniversitesi, bölgesel kalkınmaya çok önem veren bir üniversite. Bölgesel kalkınmayı da bölge Üniversiteleri bir araya gelerek, birbirilerinin tecrübelerinden istifade ederek daha kolay sağlayabilirler” dedi.

Protokol hakkında değerlendirmede bulunan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çomaklı ise “Ulusal ve uluslararası üniversitelerle anlaşmalar gerçekleştiriyoruz. Atatürk Üniversitesi olarak var olan potansiyeli daha da geliştirmek, çeşitli konularda çevre üniversitelere destek vermek veya destek almak adına bu tarz protokolleri gerçekleştirilmesi çok önemli" diye konuştu.

Ortak projelerle üniversitelerdeki bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmanın ülke kalkınmasına önemli ölçüde yarar sağlayacağını belirten. Çapak, desteklerinden ötürü Çomaklı’ya teşekkür etti. İmza töreninin ardından, Atatürk Üniversitesinin Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi kapsamında hayata geçirdiği yeni birimleri ziyaret eden Çapak’a, Çomaklı eşlik etti.

Üniversite ve çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunan Çomaklı, Atatürk Üniversitesinin “Yeni YÖK Vizyonu Yaklaşımını” dikkate alarak eğitim, AR-GE, sanayi ve topluma fayda anlamında çalışmalar yürüterek yoluna devam ettiğini belirtti. Çomaklı, üniversitenin tüm fikirlere açık, çağa uyum sağlayan ve uluslararasılaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir eğitim kurumu olduğunu söyledi.

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-