Sigara sağır ediyor!
Sigara sağır ediyor!

Uzmanlar, sigara içen ya da sigara içen biri ile yaşayanların işitme sağlıklarının da risk altında olduğuna dikkat çekiyor.

İşitme uzmanları 1962'de yapılan ilk çalışmadan bu yana sigara içilmesinin işitme kaybına katkıda bulunduğundan şüphelendiğini aktaran Çiçek, bununla birlikte, devam eden çalışmaların da bunu doğrulamakta olduğunu söyledi.

Çiçek, American Medical Association Dergisi’nde yayınlanan bilimsel makaleye göre, sigara içenlerin sigara içmeyenlere kıyasla işitme kaybına yakalanma oranının yüzde 70 daha yüksek olduğunu belirtildi. Çalışma aynı zamanda, sigara içmeyip de sigara içen biriyle yaşayanların, böyle bir etkiye maruz kalmayanlara kıyasla iki kat daha fazla işitme kaybı riskine sahip olduklarını söylüyor." dedi.

Genç yaştaki içicilerin de işitme kaybı riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Çiçek, "New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, sigara dumanına maruz kalan gençlerin, maruz kalmayanlara kıyasla iki ya da üç kat daha fazla işitme kaybına uğradıklarını buldu. Sigara, işitme sağlığını çeşitli şekillerde etkiler. Sigara, formaldehit, arsenik, amonyak, hidrojen siyanür ve nikotin gibi bir çok kötü kimyasal madde içerir. Nikotin ve karbon monoksit oksijen seviyelerini azaltır ve saç dökülmesini engellemekten sorumlu iç kulağınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki kan damarlarını sıkıştırır." ifadelerini kullandı.

Çiçek, şu uyarılarda bulundu: "Nikotin, beyinde işitmeyle görevli olan işitme sinirindeki nörotransmitterleri etkiler. Nikotin, kulak çınlaması ve baş dönmesine neden olabilir. Sigara östaki tüpünü ve orta kulak astarını tahriş eder. Sigara içmek vücuttaki hücrelere zarar verir ve bunları DNA'ya zarar verebilecek ve hastalık yaratabilen serbest radikaller haline getirir. Sigara, sizi yüksek seslere daha duyarlı hale getirebilir ve bu nedenle gürültüye bağlı işitme kaybına karşı daha duyarlı hale gelebilirsiniz. Araştırmalar, bir kişinin sigara içmeye ne kadar uzun süre devam ederse (ya da ne kadar uzun süre maruz kalırsa) işitme sağlığındaki hasarın da o kadar fazla olduğunu gösteriyor."

Sigara içilen yıllarda geliştirilen herhangi bir sensörinöral işitme kaybının geri alınamayacağını söyleyen Çiçek, sigaranı bırakılması halinde nikotinle bağıntılı olan herhangi bir işitme kaybının da önüne geçileceğini, sigaradan dolayı bir işitme kaybı yaşanıyorsa işitme kliniklerinin ziyaret edilip gerekli testleri yaptırmak olduğunu ifade etti. (İLKHA)

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-