Doğu Anadolu sarı güllerle süslendi
Doğu Anadolu Bölgesi'nin yüksek kesimli bölgeleri, hava sıcaklıklarının artmasıyla sarı güllerle süslendi.
Doğu Anadolu sarı güllerle süslendi

Güller, geçmişten günümüze kadar sadece süs veya estetik amaçlı değil, aynı zamanda dini, sosyal, ekonomik, sağlık ve kültürel anlamda önemli yer tutmuştur.

Kuzey yarım küre bitkisi olan gülün orijini Doğu Asya'dır. Buradan Anadolu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Doğu Asya'ya yayıldığı bildirilmiştir. 

Dünya üzerinde 150-200 arasında türü olduğu tahmin edilen güllerin 25 kadar türü, Türkiye'de doğal olarak yetişmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin yüksek kesimli bölgeleri de hava sıcaklıklarının artmasıyla sarı güllerle süslendi.

Bingöl merkeze bağlı Sarıçiçek (Tarbasan) köyü ovasında açan sarı güller, doğal güzelliği bakımından, ziyaretçileri cezbediyor.

Manzarayı görmek için gelen vatandaşlar, bölgede fotoğraf çektiriyor, doğanın tadını çıkarıyor.

“Köyümüzde bulunan sarı güllere yoğun ilgi var”

Sarıçiçek Köyü Muhtarı Ahmet Arslan, sarı gülün sadece kendi köyleri olan Sarıçiçek köyünde yetiştiğini söyledi.

Muhtar Arslan, “Yıllardır köyümüzün girişinde bu sarı güller yetişiyor, köyümüze renk katıyor.  Buradan geçen vatandaşlar araçlarını durdurup fotoğraf çekiyor. Ben bu sarı gülleri başka yerde görmedim. Sadece burada olduğu için buradan geçen herkes bir şekilde bu güllerden faydalanıyor. Kırmızı gülü biliyoruz ama sarı gül sadece burada var, başka yerde varsa da görmedim. Köyümüzün ismi de Sarıçiçek, burada sarı gül yetişiyor, buradan ismini almış olabilir.” dedi.

“Yol kenarındaki sarı güller bizleri araçtan indirdi”

Yoldan geçen vatandaşlardan biri de “Buradan geçerken yol kenarında bulunan sarı gülleri gördük, dikkatimizi çektiği için arkadaşlarla araçtan inip fotoğraf çektik, çok hoşumuza gittiği için buraya geldik. Güzel görüntüsü, rengi ve kokusu bizleri arabamızdan indirdi. Zaten bu köyün ismi Sarıçiçek, bunlar da sarı gül, bunları başka yerde görmedim. Buradan geçen herkesin inip koklamasını ve görmesini tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Başka bir vatandaş da şunları söyledi: “Arkadaşlarımızla beraber buradan başka bir köye giderken, yol kenarındaki sarı güllere denk geldik. Bu köyün adı da Sarıçiçek köyü. Sarıçiçek köyü, ismini buradan mı alıyor onu bilemiyorum. Buradaki güzelliği görünce arkadaşlarla bir selfi yapalım, fotoğraf çekelim, sosyal medya hesaplarımızdan paylaşalım dedik.” İfadelerini kullandı. (Nihat Kanat-İLKHA)


Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-