Bingöl Belediyesinden "ruhsat" açıklaması
Bingöl Belediyesi, "ruhsatları geciktirdikleri" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Bingöl Belediyesinden

Bingöl Belediyesi, "Belediye ruhsatları geciktiriyor" iddialara cevap verdi.

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğünden yapılan açıklamada, mevzuat ve resmiyete aykırı uygulamalara izin verilmeyeceği belirtildi.

Yasal engeli bulunmayan dosyalara ilişkin işlemlerinin durdurulmadığı gibi hızlı ve sağlıklı bir şekilde yapılması için özveriyle çalışıldığı ifade edilen açıklamada, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde oluşturulan komisyonca dosyaların incelemeye alındığı, inşaat ve yapım işlemlerine ilişkin tüm işlemlerin mercek altına alındığı vurgulandı.

"Belediyenin ruhsatları geciktirdiğine yönelik tüm eylem ve söylemlerin gerçeklik payı yoktur"

Açıklamada, "Yapılaşmanın doğru yönde ilerlemesini sağlamak, çarpık kentleşme ve kaçak yapılaşmanın önünü geçmek, mevzuat ve resmiyete aykırılığı önlemek için hâlihazırdaki dosyalar ile yeni başvurular incelemektedir. Süreç hassas bir şekilde devam ederken, kimi çevrelerce gerçeklikle bağdaşmayan, kamuoyunda farklı algılara sebebiyet verecek birtakım söylemler dillendiriliyor. Belediyenin ruhsatları geciktirdiğine yönelik tüm eylem ve söylemlerin gerçeklik payı yoktur. Dosyasında sorun olmayan, herhangi bir yasal engeli bulunmayan kişi veya firmaları beklememiz söz konusu değildir." denildi.

Resmi mevzuat dışındaki imar uygulamalarına kesinlikle izin verilmeyeceği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yeni dönemde özellikle imar noktasında hassas davranılacaktır. İmar uygulamaları ilimizin genel durumu göz önünde bulundurularak mevzuat doğrultusunda hayata geçirilecek. Hiç kimseye haksızlık yapılmayacağı gibi hiçbir kişi veya firmaya da ayrıcalık tanınmayacaktır. Planlamayı bozan, imara aykırılık teşkil eden hiçbir işleme müsaade edilmeyecektir."

"Ağır yaptırımlar uygulanacak"

İmar kanununa muhalefet edip, kentin estetik görünümünü bozmaya çalışan inşaat firmalarına ağır yaptırımların uygulanacağı belirtilen açıklamada, "Yatay mimariye özen gösterilecek, çarpık kentleşme uygulamalarına kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Bu noktada Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzle ortak çalışmalar yürütülecek. İmar Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan inşaat kontrol ekiplerimiz, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri ve yapı denetim ekipleriyle ortak hareket ederek denetimleri sıkılaştıracak. Mevzuata uymayan, imar müdürlüğümüzün izin verdiği haller dışına çıkan inşaat firmalarına cezai yaptırımlar uygulanacaktır. Bu hususta hiçbir şekilde taviz verilmeyecektir." (Nihat Kanat-İLKHA)


Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-