Yaya sorunu çıkılmaz bir hale geldi
Korkutata, 'İlimizin yaya sorunu aynı trafik sorunu gibi çıkılmaz bir hale gelmektedir belediye bünyesince oluşturulan zabıta karakolu ilimiz açısından pasiftir.'
Yaya sorunu çıkılmaz bir hale geldi

Bingöl Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, yaya sorunun çıkılmaz bir hal aldığını söyleyerek, zabıta amirliğinin çalışmadığını iddia etti.

Korkutata yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İlimizin yaya sorunu  aynı trafik sorunu gibi  çıkılmaz bir hale gelmektedir. Belediye bünyesince oluşturulan zabıta karakolu ilimiz açısından pasif bir görünümü arındırmaktadır. Şehrin fiziki ve medeni yapısına aykırı olarak inşa edilen işgaliyeler olmak üzere kaldırımları ticarethane haline getirilmesinin nedeni elbette ki denetimsizliktir. Son dönemde tavlacı işgallerinin artması  buna bariz bir örnektir. Sormak gerekir mahalle pazarları neden kuruldu, amacı neydi? Amacın dışında kaldığımız apaçık ortadadır o yüzden kaldırımlar ve caddeleri vatandaşın kullanımına açmalıyız. Sizlere şahit olduğum birebir yaşadığım bir olayı  anlatmak isterim.  Kendi şahsıma ait demirciler sokağında bir Petshop canlı hayvan satış noktasına sahibim. Sokakların dar ve  kahvehanelerden geçinilmez olması sokağı adeta yasa boğmaktadır. Yolların ortası kahvehane kürsüleri, dondurma dolapları, mısır arabaları ve araç işgalleri ile tamamen kullanımı kapanmış durumdadır. Bu vahim durum neticesinde sokağa eşi ve çocuğu ile gelip alış veriş yapmak isteyenler genelde bayanlar olmak üzere sokak başında bekleyerek eşlerinin alışverişi tamamlamasını beklemektedir. Sokağın bir ucundan diğer ucuna gidişin olmadığı adeta  sokağın terk edilişinin bir hikayesi haline gelmektedir. Oysaki yol ve kaldırım yaya önceliği ve yayaya ait mülkiyet hakkı değil midir?  Bu manidar konuyu paylaşmamın nedeni  insanlarımızın bir çok nokta da mağdur edildiğidir. Esnafın  bir birini kötü örnek alarak  sürekli örnek göstermesi aslında manen bir suçluluk psikolojisidir.  Bu ruhsal çöküntüden çıkmanın tek yolu ise sıkı kararlar alıp kaldırım yol işgallerinin önüne geçmektir.”

Korkutata, “Bingöl emniyet müdürlüğüne bağlı trafik ekiplerinin yer altında  yaşadığı algısı bizlerce  yıllardır malum bir konudur.  Sokaklarda trafik uygulamasının olmayışı  kaldırım önlerine ve üzerine yapılan uygunsuz parklar şehrin  terk edilişinin acı bir fotoğrafıdır. Şahsen Elâzığ'da defalarca  bize  nefes aldırmayan trafik ekiplerini görünce bu kıyasın haklılığını daha iyi  anlıyoruz.  Trafik şube müdürlüğünün  vurdumduymazlığı belediyeye fatura edilmektedir. Hâlbuki bu yük her iki kurumun olup ortak bir halde paydaş edilerek düzeltilmesi gerekmiyor mu?” ifadelerini ekledi.

Engellilerin yaşam hakları göz ardı edilmektedir

Engellilerin yaşam haklarının göz ardı edildiğini belirten Korkutata, açıklamasına şöyle devam etti: "Yaya önceliği bile saydığımız konulardan daha hızlı gündeme alınarak uygulandı. Bizlerin yıllardır rahatsız olduğu hususlar ile ilgili hiç bir adım atılmamaktadır. Bizim  Bingöl Belediyesinin önceki dönemden devam eden sorunları bu yeni dönemde ivedili bir şekilde ele alınmalı, uygulamalar hafta başından itibaren başlatılarak bizlerin desteği ile sürdürülmelidir. Herkese adil bir yaklaşım ile  titiz bir çalışma örneği sergilenerek modern şehir görünümüne kavuşabiliriz,  tabi ki  uygulamalar adil ve tutarlı bir şekilde gerçekleştirilirse bunlar olur. Yıllardır bunun için neden beklediğimizi merak etmekle beraber aylar önce kahvehane sahipleri ile görüşülmüş olumlu görüşler beyan edilmiş lakin uygulamalar olmadığından dolayı  tablo hala aynı. İnanıyoruz ki yeni dönem belediye başkanımız Erdal Arıkan  gerekli çalışmayı başlatır da bizler de refaha kavuşuruz. Engelsiz bir şehir, engelsiz bir Bingöl için herkesi bir olmaya davet ediyoruz.”

Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-