Bingöl’de meydan gelen depremlerde bin 538 kişi hayatını kaybetti
Bingöl AFAD İl Müdürlüğü, cumhuriyet tarihinden bu yana Bingöl il genelinde 6 büyük depremin yaşandığını ve bu depremlerde toplam bin 538 vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi.
Bingöl’de meydan gelen depremlerde bin 538 kişi hayatını kaybetti

Bingöl İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Bingöl’de cumhuriyetin ilanından bu yana meydana gelen depremleri resmi kurum sitesinde paylaşarak, deprem duyarlılığının oluşması konusunda önemli uyarılarda bulundu.

AFAD İl müdürlüğü açıklamasında, ölümcül 6 depremin meydana geldiğini belirterek, şu ifadelere yer verildi:

"15 Aralık 1934'te Bingöl'de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremde 12 vatandaşımız hayatını kaybetti.

17 Ağustos 1949 Karlıova merkezli meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 450 vatandaşımız hayatını kaybetti.

04 Şubat 1950 tarihinde Kiğı ilçe merkezli meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki depremde 20 vatandaşımız hayatını kaybetti.

24 Eylül 1968'de Bingöl-Elazığ depremi olarak adlandırılan 5.1 büyüklüğündeki depremde 2 vatandaşımız hayatını kaybetti.

22 Mayıs 1971'de Bingöl'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde kesin sayı olmamakla birlikte 878 vatandaşımız insan hayatını kaybetti.

1 Mayıs 2003'da Bingöl'de meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde 176 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Cumhuriyet tarihinden itibaren toplamda ilimizde deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bin 538'dir. 'Geçmişte yaşanılmış bir afet bir gün mutlaka tekrarlayacaktır' bilinci ile depremlerin yıkamayacağı, insanlarımızın afet nedeniyle hayatını kaybetmeyeceği, şehrimizin yıkılmayacağı sağlam binalar olması gerekmektedir."

Açıklamanın devamına ise;

"Yaşam çevremizdeki afet risklerini (heyelan, sel, çığ, toprak yapısı vs.) öğrenmeliyiz. Bina almadan önce mühendislik hizmeti almış mı buna dikkat edilmelidir. Binamız yönetmeliklere uygun yapılmış mı? Binamızda oda ve mutfakların büyütülmesi için kolonlara zarar verilmiş mi? Binamız daha önce hiç deprem gördü mü, hasar kaydı var mı? Dairemizin DASK sigortası var mı?" gibi önemli konulara dikkat çekildi. (Nihat Kanat-İLKHA)


Kategori: Bingöl
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-