Yayla ve meralarda güvenlik tedbirleri
İçişleri Bakanlığı, içerisinde Bingöl Valiliğinin de olduğu 39 valiliğe "Yayla ve Meralarda Güvenlik Tedbirleri" konulu genelge gönderildi. Yayla ve meralar başta olmak üzere yazlık veya kışlık evlerde vatandaşlardan yaşam malzemesi bırakmamalarını istedi.
Yayla ve meralarda güvenlik tedbirleri

İçişleri Bakanlığı'nca Tarım ve Orman Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve 39 valiliğe "Yayla ve Meralarda Güvenlik Tedbirleri" konulu genelge gönderildi. Genelgede, yayla ile meralar başta olmak üzere yazlık veya kışlık evlerde yaşam malzemesi bırakılmaması gerektiği duyuruldu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Güvenlik güçlerimizce yürütülen etkili operasyonlar sonucunda tedarik süreçleri kopan ve malzeme temin etmede ciddi sıkıntılar yaşayan, hayvanlar için bırakılan kuru ekmekleri bile toplamaya çalışan kış üslenmesi çabası içindeki terör örgütünün en önemli önceliğinin kış süresince yetecek miktarda erzak/yaşam malzemesi temin etmek ve belirleyeceği alanlara saklamak olduğu biliniyor.

Yayla ve meralardan dönüş mevsiminin başlamasıyla birlikte terör örgütünün bu ihtiyacını yaylalardaki evler başta olmak üzere yazlık ve/veya kışlık evler ile diğer barınma alanlarında bırakılan malzemelerden karşılayabileceği göz önünde bulundurularak, vatandaşlarımızın teröre karşı ülke genelinde yürütülen mücadeleye olan etkin desteğini arttırmak amacıyla 'Yaylada Yaşam Malzemesi Bırakma Bilmeden Teröre Destek Olma' sloganıyla Bakanlığımızca bir seferberlik başlatıldı.

 Bu kapsamda, Bakanlığımız tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve 39 il valiliğine (Bingöl, Adana, Adıyaman, Ağrı, Antalya, Ardahan, Artvin, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Osmaniye, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Van, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Giresun ve Ordu Valiliklerine) Yayla ve Meralarda Güvenlik Tedbirleri konulu genelge gönderildi.

Genelgede aşağıdaki tedbirlerin alınması istendi:

Kolluk kuvvetlerimizce konuya ilişkin alınan her türlü önleyici tedbir artırılarak devam ettirilecek.

Vali/Kaymakamlarımız başkanlığında yapılan halk/muhtar toplantılarında vatandaşlarımız/muhtarlarımız konuya ilişkin uyarılacak/bilgilendirilecek.

İl/ilçe müftülükleri ile koordinasyon kurulacak, cuma hutbesinde vatandaşlarımız bilgilendirilecektir.

Konuya ilişkin hazırlanan el ilanı kolluk kuvvetlerimizce camilerde, kıraathanelerde, köy odalarında ve vatandaşımızın yoğun olarak bulunduğu alanlarda dağıtılacak, ayrıca yaylalarda yaşayan tüm vatandaşlarımıza tek tek tebliğ edilecek.

Yerleşim yerine bağlı yaylası olan köylerde mahallelerde görev yapan öğretmen, muhtar, imamlarımız aracılığıyla, Terör örgütünün ulaşabileceği evlerde, barınma yerlerinde hiç bir şekilde erzak yaşam malzemesi bırakılmamasını sağlamak için vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi sağlanacak.

Valilik / Kaymakamlık resmi internet sitelerinde, sosyal medya hesaplarında, aynı zamanda yerel basın/yayın organları aracılığıyla konu kamuoyunda duyurulacak. (Şükrü Tontaş - İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-