İsteyenler kişisel verilerini sildirebilecek
İsteyen vatandaşlar, Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na başvurarak, kendileriyle ilgili kişisel verileri sildirebilecek. Bunun için, Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na dilekçe ile başvurmaları veya elektronik imza ile mail atmaları gerekiyor.
İsteyenler kişisel verilerini sildirebilecek

Kişisel Verileri Koruma Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Anayasa ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile kişisel verileri işlenen gerçek kişilere, birçok hak tanındığı bildirildi.

"Kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkı" tanındığı belirtilen açıklamada, vatandaşların, kurula başvurarak kendileriyle ilgili kişisel verilerin işlenip işlenmediğini öğrenme, işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, verilerin yurt içi veya yurt dışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, verilerin düzeltilmesini, silinmesini veya yok edilmesini isteme, verilerin otomatik sistemlerle analiziyle kişinin aleyhine sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, veri işlemeden dolayı zarara uğraması halinde zararın giderilmesini talep etme hakları bulunduğu belirtildi.

Verilerin otomatik sistemlerle analiz edilerek, oluşturulan profillerin de kişisel veri kapsamında bulunduğuna işaret edilen açıklamada, profilleme işlemiyle elde edilen sonuçların kişinin lehine veya aleyhine olabildiğinin altı çizildi.

Kişinin aleyhine sonuçların ortaya çıkması halinde, itiraz hakkının gündeme geleceği belirtilen açıklamada,

"Kişinin haberi dahi olmadan belirli bir kategoriye dâhil edilmesi ve kendisi hakkında birtakım varsayımlara dayanılarak karar verilmesi, kişilik hakkıyla bağdaşmayabilir. Dolayısıyla veri sorumlusu, ilgili kişinin talebi halinde yapılan işlem hakkında açıklama yapmak durumundadır. Kişiler, hakları doğrultusunda, ilk olarak veri sorumlusuna başvurmalıdır. Çünkü kanuna göre veri sorumlusuna başvuru yolu tüketilmeden Kurula şikâyet yoluna gidilememektedir. Veri sorumlusu, ilgili kişinin başvurusunu en kısa sürede ve en geç 30 günde sonuçlandırmalı ve bu süre zarfında sonucun gerekçesini de açıklayarak ilgili kişiye bildirmelidir. İkinci aşamadaysa başvurunun reddedilmesi, verilen cevabın yetersiz bulunması veya 30 gün içinde başvuruya cevap verilmemiş olması halinde ilgili kişi, Kurula şikâyet hakkını kullanabilir. Özetle; Kanun açısından veri sorumlusuna başvuru zorunlu, Kurula şikâyet ise ilgili kişinin isteğine bağlıdır." bilgisi verildi. (İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-