Elma üreticisinin sevinci yarıda kaldı
Bingöl’de bu yıl elma üretiminde bereket yaşanırken, alıcı bulamayan çiftçilerin sevinci yarıda kaldı.
Elma üreticisinin sevinci yarıda kaldı

Bingöl’de bu yıl elma, ceviz gibi meyvelerin bereketi yaşanırken, alıcı bulamayan vatandaşlar, elma bolluğundan dolayı sevinemediklerini belirtti.

Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı Kozlu köyünde oturan çiftçilerden Avni Bayat adlı vatandaş, bu yıl elma meyvesinin çok olduğunu belirterek, alıcı bulamadıklarından dolayı elmalarının ağaçta kaldığını söyledi.

“Satamadığımız elmaları hayvanlara yem olarak veriyoruz”

Bayat, “Elma çok ama alıcısı yok. Elma önceki yıllara göre daha fazla ürün verdi ancak çokluğundan dolayı elmalar biraz küçük gelmiş. Ama her ağaç öyle değil, bazı ağaçlar büyük büyük elmalar tuttu. Yazlık elma bitti ama sonbahar elması bayağı var. Şu ana kadar gelip soran yok.  Elmalar ağaçta olduğu gibi duruyor. Tüm elmaları kasalara dolduracağım, alan olursa satarım alan olmazsa kışın kendimize göre ayırıp diğerlerini hayvanlara yem olarak vereceğim. Eş, dost ve komşulara vereceğiz. Yemekle bitmiyor.”  dedi.

Yazın boyunca meyve bahçesine iyi bir bakım yaptığını dile getiren Bayat, bahçeden iyi bir verim almak için güzel ve bilinçli bir bakım yapmaktan geçtiğini belirterek, emeklerinin karşılığını almak için satıcı beklediklerini belirtti. (Nihat Kanat-İLKHA)Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-