Enerji kimlik belgesi olmayan konutların alım ve satımı yapılamayacak
1 Ocak 2020 tarihinden itibaren, 50 metrekare üzeri inşaat alanına sahip enerji kimlik belgesi olmayan konutların alım ve satımı yapılamayacak.
Enerji kimlik belgesi olmayan konutların alım ve satımı yapılamayacak

Resmi Gazete 'de yayımlanan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni mevzuata göre 1 Ocak 2020 tarihinden sonra 50 metrekare üzeri inşaat alanına sahip binalara enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu getirildi.

Söz konusu mevzuat, 50 metrekare ve 2 yaşını aşmış olan binaların hepsini kapsıyor. Enerji kimlik belgesi, verildiği binanın enerji performansını gösteriyor ve beyaz eşyalardaki gibi A ve G harfleri aralığında bir enerji sınıfı ile ifade ediliyor.

A harfi verimli binayı, G harfi ise verimsiz binayı temsil etmektedir. Bir bina olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını tam olarak sağlıyorsa, C enerji sınıfını alır.

Enerji kimlik belgesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık şirketleri tarafından, binanın mimari projesi ile ısı yalıtım, mekanik tesisat ve elektrik projelerine göre veriliyor. Belgenin geçerlilik süresi 10 yıl.

1 Ocak 2020'den itibaren doğalgaz, su ve elektrik aboneliği için nasıl DASK gerekiyorsa, enerji kimlik belgesi olmadan açılışları yapılamayacak.

Toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altında bulunan binalar, iki yıldan sonra yapılan binalar, sanayi alanları, atölye, sera, depo gibi binalarda enerji kimlik belgesi alınmasına gerek olmayacak. (İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-