Suriye'nin kuzeyine yönelik harekat başladı
Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde PYD/YPG'ye yönelik "Barış Pınarı Harekatı" başladı.
Suriye'nin kuzeyine yönelik harekat başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, harekatın başladığını sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Erdoğan şunları kaydetti:

Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.
Barış Pınarı Harekatı ile ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız 'Güvenli Bölge' sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.

#BarışPınarıHarekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta Türkiye'yle birlikte olan tüm yerel destek unusurlarına muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Türkiye ait jetlerin Rasulayn'daki bazı hedefleri vurduğu belirtilirken, bazı noktalarda dumanların yükseldiği görüldü.

Ceylanpınar Belediyesinin, halka "evlerinden çıkmamaları" noktasında anonslar yaptığı belirtilirken ilçe genelinde internet ve telefon iletişimlerinde kesinti yaşandığı ifade edildi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, '"M Güvenlik Konseyi üyeleri Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili olarak bilgilendirilmek amacıyla Bakanlığımıza çağrılmaktadır." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığının resmi twitter hesabından da "Cumhurbaşkanı ve Başkomutan @RTErdogan, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan bilgi alarak #BarışPınarıHarekatı’nın başlama emrini verdi." bilgisine verildi.

Söz konusu tweette Erdoğan'ın başlama emrini verdiği ana ait fotoğraf da paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın harekat hakkında MHP, CHP ve İYİ Parti'nin genel başkanlarını arıyarak bilgilendirmede bulundu.(İLKHA)


Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-