Savaşları büyükler çıkarır çocuklar ölür
savaş
Savaşları büyükler çıkarır çocuklar ölür

 Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (Unicef) çatışma bölgelerindeki çocuklar için 2017 yılının kabus yılı olduğunu açıkladı. Unıcef raporunda vahşete uğrayan çocukların neredeyse tümünün İslam dünyasındaki çocuklar ve Afrikalı çocuklar olması dikkat çekti.

Unicef'in raporunda, savaş ve çatışmalardan etkilenen çocuklar konu edildi.

 Rapora göre 2017 yılında çocuklar tecavüz, zorla evlilik, alıkoyma ve köleleştirme gibi korkunç uygulamalara maruz kaldı.

 Çocuklara yönelik en fazla zulüm ise islam ülkelerinde meydana geliyor. Irak, Suriye, Yemen, Nijerya ve Myanmar ile Sudan'dan ayrılan Güney Sudan uluslararası hukuka aykırı olarak çocukların çatışmanın ortasına çekildiği başlıca ülkeler arasında yer aldı.

27 milyon çocuk okulsuz

 Unicef Program Direktörü Manuel Fontaine, çocukların evlerinde, okullarında ve oyun alanlarında saldırıya uğradığını söyledi.

Raporda, çatışma bölgelerinde yaşayan yaklaşık 27 milyon çocuğun da okula erişiminin engellendiğine dikkat çekildi.

Bangladeş'e kaçan Arakanlı Müslümanların yarısı çocuk

Unıcef raporuna göre Afganistan'da bu yılın ilk dokuz ayında 700 çocuk öldürüldü.

Myanmar'daki Arakanlı Müslüman çocuklar da sistematik olarak şiddete maruz kaldı ve yerlerinden edildi.

Arakan'dan sınırı aşarak Bangladeş'e kaçmak zorunda kalan 650 bin kişiden yarısı, 18 yaşından küçük çocuklardı.

 Unicef çatışma bölgelerinde taraf olan tüm hükümet ve gruplara uluslararası insani hukuk kurallarına uymaları, çocuklara yönelik şiddete acilen son vermeleri çağrısında bulundu.

Kongo'da 850 bin çocuk yerinden yurdundan edildi

 Öte yandan İngiliz Guardian gazeteside çocuk ihlallerine dikkati çekti.  Gazete 2017'de çocuklara yönelik istismar ve hak ihlallerini şöyle listeledi:

 Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 2013'teki darbeden bu yana süren mezhep çatışmalarının ortasında kalan çok sayıda çocuk tecavüze uğradı, öldürüldü ya da silahlı gruplara katılmaya zorlandı.

 Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde 850 bin çocuk çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalırken, 200 kadar hastane ile 400 okul hedef alındı.

 Somali'de 2017'nin ilk 10 ayında yaklaşık 1800 çocuk çatışmalara sokuldu. Güney Sudan'da ise 2013'ten bu yana silahlı gruplara katılan çocukların sayısı 19 bini aştı.

 Yemen'de üç yıldır süren çatışmalar nedeniyle 5 binden fazla çocuk hayatını kaybetti ya da yaralandı. 1,8 milyon çocuk ise, yetersiz beslenme nedeniyle yaşam mücadelesi veriyor.

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-