KOSGEB destekleri hakkında bilgilendirme
Bingöl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ile Bingöl Üniversitesi işbirliğince “1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı ile KOSGEB destekleri hakkında bilgilendirme Seminerleri” düzenlendi.
KOSGEB destekleri hakkında bilgilendirme

Seminerlerin açılış programında TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı TEYDEB Girişimcilik Destekleme Grubu Baş Uzmanı Utku SEÇKİN ile Bingöl KOSGEB İl Müdürü Naci ÖZDEMİR destekler hakkında sunularını gerçekleştirdi.

Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destek kalemlerinden; TÜBİTAK tarafından Yenilikçi ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı ile KOSGEB destekleri hakkında seminer gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mesut İlhan yaptığı konuşmada, “Son yıllarda dünya ve ülke gündeminin sürekli ilk sırasında yer alan işsizlikle mücadelede, yeni kurulacak olan işletmelerin ve bu işletmeleri kuracak girişimcilerin desteklenmesi büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de girişimcilik destekleri yoğunlukla devlet destekli olarak sağlanmaktadır. Bu desteklerin birçoğu TÜBİTAK ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından verilmektedir. Ülkemizde başta üniversite mezunu gençler olmak üzere işsiz bireyler uygun iş ve çalışma imkanı bulamadıkları için kendi işlerini kurmayı düşünmektedirler. Girişimci adayları yeni bir iş kurmaya karar verdiklerinde; işi kurmak için birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Gerçekleştirilen seminer ile ilimizde ki girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, böylece nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması ile girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine ilişkin olarak iş planı hazırlama ve uygulamaya yönelik gerekli bilgi ve deneyim kazandırılmaya çalışılarak kişilerin işletme kurma fikrinin olgunlaşması sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

Bingöl Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Bingöl Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen seminere Bingöl Vali Yarımcısı Ali İhsan Başak, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, kurum müdürleri, öğretim elemanlarının yanı sıra,  Üniversitenin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumundaki öğrenciler, lisans, yüksek lisans veya doktara öğrenciler katıldı.

Programda girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri üzerine sunumlar yapıldı.

Seminerin soru-cevap bölümü ile tamamlanmasında sonra proje fikri olan genç girişimcilere, proje fikirlerini projeye dönüştürebilmeleri için izlemeleri gereken yollar hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılarak program tamamlandı. 

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-