Advert
MYO mezunları için kısa dönem askerlik konusu gündemde
kısa dönem askerlik
MYO mezunları için kısa dönem askerlik konusu gündemde

 Meslek yüksekokulu mezunları için kısa dönem askerlik konusuna ilişkin açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu talebin gündemde olduğunu belirtti.

 Milat gazetesine açıklamalarda bulunan Özlü, söz konusu hususla ilgili olarak birkaç defa görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

 Özlü, "Üniversite mezunlarından ziyade, aranan eleman dediğimiz, ara eleman-nitelikli personel ihtiyacımız var. Hastanelerin, doktordan fazla hemşire ihtiyacı var. Bana bir iş adamı geldi, 'Ben bir mühendise 4 bin, bir teknisyene 6 bin lira ödüyorum.' dedi. Almanya'da mesleki eğitime giden 7.8 milyon genç var, Türkiye'de ise 1.7 milyon. Bizim yetiştirdiğimiz elemanlarla sanayide ihtiyaç duyulan kişiler örtüşmüyor. Sanayici kaynak uzmanı ya da CNC operatörü istiyor, biz düz lise mezunu yetiştiriyoruz. Dolayısıyla bunu örtüştürebilirsek işsizliğin azalmasına da ciddi katkı sağlayacağı kanaatindeyim." dedi.

 MYO mezunları için kısa dönem askerliğin, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'la Sivasta yapılan bir toplantıda konuşulduğunu bildiren Özlü, Yılmaz'ın "Bu şekilde bir düzenleme yapalım." diye not aldığını ifade etti.

CANİKLİ: GÜNDEMDE YOK

 Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunlarının da kısa dönem askerlik yapabilmeleri için çalışmaların gündemde olduğuna ilişkin iddiaları yalanladı. 

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-