Kanun dışı odun kesimine karşıyız!
Kiğı Abar Mahallesi baraj çalışma alanı içerisinde yer alan ormanlık alana izinsiz “mangal kömürü” tesisi kurmaya çalışanlara karşı, Mahalle halkı yargıya başvurduğu belirtildi.
Kanun dışı odun kesimine karşıyız!

Kiğı ilçesi Abar Mahallesi Hanikan Devlet Ormanları sınırları içerisinde izinsiz mangal kömürü üretim tesisi kurmak için kazanlar getiren kişilere karşı mahalle halkı yargı yoluna başvurdu.

Konu ile ilgili konuşan Kiğı Abar eski muhtarı Ali Durman, “Abar mahallemiz baraj nedeniyle D.S.İ tarafından istimlak edilmiş,  baraj çalışması bitince tekrar köye dönmek isteyen ve hayvancılık yaparak geçimini sürdürmek isteyenler var ama köyden, ilçeden olmayan kişiler Orman’a ait bölgede hiçbir resmi kurum ve kuruluşlardan izin almaksızın vinç ve mangal kömürü kazanı yerleştirmesini karşıyız.” dedi.

Durman: “Benim üst düzeyde adamlarım var”  diyor.

Durman, “Aslen Kiğı ilçesinden olmayan Cumhur adındaki bu şahıs, ilçe içinde gezerek benim üst düzeyde adamlarım var, General, Vali ve Kaymakam var” diyerek Bingöl Orman işletme Müdürlüğü, D.S.İ. Bölge Müdürlüğüne ve ilçe Kaymakamlığına dâhi hiçbir resmi kurumdan izin almadan alana vinç ve kazan kurdu. Devlet yetkililerinin buna sessiz kalması da ayrı bir sorundur.” diye konuştu.

Konuyu yargıya taşıdıklarını belirten Durman, “Mahalle sakinleri olarak bu işgal hakkında yetkili ve sorumlu kurum ve kuruluşlardan duyarlılık bekliyoruz. Bizler köyümüzü yeniden canlandırmak isterken köyümüz ile alakası olmayan kişilerin gelip orman kesmesine karşıyız. Orman kesilecekse, öncelik köylüye verilmelidir.” Şeklinde konuştu.

 


Kategori: Kığı
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-