Çocuklar parklarda doyasıya eğlendi
​Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle günler sonra dışarıya çıkan 14 yaş ve altındaki çocuklar, güneşli havanın ve parkların keyfini çıkardı.
 Çocuklar parklarda doyasıya eğlendi

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) ile mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 ve altındaki çocuklar, üçüncü kez özel izinle dışarı çıktı.

Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları yasaklanan 0-14 yaş grubundaki çocuklara, bugün için 11.00 ile 15.00 saatleri arasında izin verildi. Gaziantep’te çocuklar ebeveynleri eşliğinde park ve bahçelere akın etti. Güneşli havada çocuklar bisiklete binip, top oynadı. Parklardaki oyun alanlarında doyasıya eğlenen çocuklar güneşli havanın keyfini çıkardı.

Ramazan Bayramı’nı evde geçirmek zorunda kalan çocuklar, izin günlerinde ise parklara koşarak dışarı çıkmanın mutluluğunu doyasıya yaşadı. Ebeveynlerinin gözetiminde evlerinin yakınlarındaki parklarda uzun süre sonra gönüllerince oynayan çocuklar renkli görüntüler oluşturdu.

4 saat sokağa çıkma izninin verilmesinin ardından sokağa çıkmanın mutluluğunu yaşayan çocuklardan kimi arkadaşlarıyla, kimisi de aileleriyle park ve bahçelerde vakit geçirdi. Kentteki park ve bahçeler çocuk sesleriyle şenlendi.

Ailelerinin Kavavlık Parkı'na getirdiği çocuklar, çimen ve banklarda oturarak oyuncaklarıyla oynadılar. Aileleriyle birlikte dışarı çıkan ve parkta gönüllerince doyasıya eğlenen çocukların, eldiven ve maske taktıkları da görüldü. Doya doya eğlenen çocukların mutluluğu ise görülmeye değerdi.

İLKHA’ya konuşan çocuklar, evde çok sıkıldıklarını ve 4 saatlik izin günlerinde arkadaşlarıyla dolu dolu zaman geçireceklerini söylediler.

Kardeşiyle birlikte parkta oyun oynayan 13 yaşındaki Azra Kirişçi, “Yaklaşık üç aydır okullarımız tatil ve dışarı çıkamıyoruz. Tabi sağlığımızın korunması da önemlidir. Coronavirus nedeniyle sağlığımızda risk altında. Bu yüzden evde kalmamız gerekiyor. Bayram geride kaldı. Bu bayramı evde geçirdik. Ama bayramda akrabalarını ziyaret etseydik, daha iyi olurdu. Sokağa çıkamıyoruz. Aslında sokağa çıkmamakla kendi geleceğimizi koruyoruz. Dışarı çıktığımızda maskemizi takmamız ve sosyal mesafemizi korumamız lazım. Evde sosyal aktiviteler yaparak güzel vakit geçirebiliriz. Yeteneklerimizi geliştirebiliriz. Aslında evde de hayat var.” dedi.

Ailesiyle parka gelen 11 yaşındaki Taha Atar da, arkadaşları ile oyun oynamayı özlediğini belirterek, “Sokağa çıktığımız için çok sevinçli ve mutluyum. Virüsten önce de sokağa çıkardık ama pek fazla çıkmazdık. Ama artık bu süreçte sokağa çıkmanın kıymetini anladık. Sokağa çıkmayı çok istiyoruz. Evde artık sıkılıyoruz. Bayramda evde kaldık. Büyüklerimizin elini öpemedik. Ama birbirimizi görüntülü arayıp konuştuk.  Bu sene bayramı evde geçirdik. Aslında biraz sıkıcı oldu. Önceki bayramlarda akrabalarımı ziyaret ediyorduk ve bayram güzel geçiyordu. Ama bu bayramda birbirimizden ayrı kaldık. Parka arkadaşımla top oynamaya geldim. Arkadaşlarımıza birbirimizi çoktan göremiyorduk. Bu vesileyle bir araya gelip güzel bir şekilde eğleniyoruz.” ifadelerini kullandı.

11 yaşındaki Ramazan Yiğit Tüzel de, evde çok sıkıldığını belirterek, “Evde artık çok sıkıldım. Çarşamba günlerini dört gözle bekliyorum. Çünkü sokağa çıkmayı ve bisiklet kullanmayı çok seviyorum. Hatta keşke hiç yasak olmasa ve ev gitmesek. Bayramımız da güzel geçti. Evde kardeşlerimle oyun oynadım. Bazen de komşumuzun oğlu ile oyun oynuyorum.” dedi.

9 yaşındaki Ela Su Tüzel ise, “Bayramda evde kaldığımızdan dolayı canım çok sıkıldı. Bayramda sadece bir defa bisiklete binmek için çıktım. Bugün de sokağa çıktığım için sevinçliyim. Her gün Çarşamba olsa çok seviniriz. Bu virüsten dolayı çocuklar, yaşlılar ve gençler sokağa çıkamadığından dolayı çok sıkıldılar. Bu duruma üzülüyorum. Evde çok sıkılıyorum. Çünkü her zaman evdeyiz. Kardeşlerimizle biraz oyun oynuyoruz ama bazen kardeşlerim oynamak istemiyor. Bundan dolayı da benim de evde canım sıkılıyor.” şeklinde konuştu.

9 yaşındaki Deniz Gemicioğlu da, yeniden dışarıya çıkmanın mutluluğunu yaşadığını ve arkadaşlarıyla buluştuğunu belirterek, bugün doyasıya eğleneceğini ifade ederek, şunları dile getirdi.

“Hava çok güzel, keşke bayramda da sokağa çıkma yasağı olmasaydı, ne güzel sokağa çıkar arkadaşlarımızla eğlenirdik, oyun oynardık. Sokağa çıkınca çok mutlu oluyoruz. Artık sokağa çıkmak istiyoruz. Sokağa çıkmayı çok özledim. Eskiden her gün sokağa çıkıyordum, arkadaşlarımla top oynuyordum. Ama şimdi ise sadece izin günlerinde sokağa çıkabiliyoruz. Bayramı da evde geçirdik. Bayramda evde kalmayı istemezdim. Bayramı akrabalarımla geçirmek isterdim.” (İLKHA)

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-