Diyanet İşleri Başkanlığı: Müminlerin kavuşma vakti geldi
​Cuma namazının yurt genelinde belirlenen mekanlarda kılınacağını hatırlatan DİB, yayınladığı alınması gereken tedbirlere değindi.
Diyanet İşleri Başkanlığı: Müminlerin kavuşma vakti geldi

Öğle, ikindi ve Cuma namazlarının sosyal mesafeye uyarak kılınacağını da belirten DİB, cami ve mescitlerin azami kapasiteleri il ve ilçe müftülüklerince güvenli mesafe kuralına göre belirleneceğini ve kapasitenin üstünde ki cemaatin cami ve mescitlere alınmayacağını tekrarladı.

Abdesthane ve tuvaletlerin kapalı tutulacağından dolayı vatandaşların cami ve namaz için izin verilen alanlara abdestli gelmesi gerektiği de ifade edilirken, ortak kullanılan takke, tesbih, kitaplık, ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin de kaldırılacağı belirtildi.

video

İbadet sırasında maske takmanın zorunluluğu da hatırlatılırken, belirlenen yerlere girenlerin elleri dezenfekte etmesi ve sosyal mesafe kuralına uymak koşuluyla şahsi seccadeleri ile namaz kılmalarının sağlanacağı vurgulandı.

Namaz öncesinde sosyal mesafeyi belli edecek işaretlemeler cami imamları ve diğer görevliler tarafından işaretlerle belirlenecek. Ayrıca cami ve mescitlere izin verilen kapasite dışında kimsenin alınmayacağı da açıklandı.

DİB, cami ve mescitlerde geçirilen zamanı en aza indirmek için ise sünnet namazları ve tesbihatların evde kılınması gerektiğini de ifade etti.

Tedbirler kapsamında ibadet mekanlarının sürekli havalandırılmasına azami derece dikkat gösterilecekken, klima ve vantilatörler ise açılmayacak. (İLKHA)

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-