Ayasofya'da Fetih Suresi’nin minarelerden okunmamasına tepki
İstanbul fethinin 567’ncı yıl dönümü münasebetiyle Ayasofya’da okunacak olan Fetih suresini dinelemeye gelen vatandaşlar, Fetih suresinin sadece içerden okunması ve sesin herhangi bir şekilde dışarıya verilmemesine tepki gösterdi.
Ayasofya'da Fetih Suresi’nin minarelerden okunmamasına tepki

Peygamber Efendimizin hadisi şerifte müjdelediği ve fethini gerçekleştirecek olan komutandan övgü ile bahsettiği İstanbul’un fethinin 567’ncı yıldönümü münasebetiyle gün içerisinde çeşitli etkinlikler yapıldı.

Etkinliklerin sonuncusu, İstanbul fethinin simgesi olan ve fetihten sonra Fatih Sultan Mehmet Han’ın ilk olarak namaz kıldığı yer olan Ayasofya’da gerçekleşti. Cumhurbaşkanı’nın da video konferans yöntemiyle bir konuşma yaptığı etkinlikte havai fişek gösterileri yapıldı.

Gündüz saatlerinde, Ayasofya’da akşam saat 21.30’da Fetih suresinin okunacağının duyurulmasının ardından vatandaşlar, Fetih suresinin okunacağı ana saatler kala Ayasofya’ya akın etti. Tarihi ana şahitlik etmek için toplanan vatandaşlar, Fetih suresinin okunmasını heyecanla beklerken, sürpriz bir gelişme ile karşı karşıya kaldı.

Belirlenen saatte okunan fetih suresi sadece Ayasofya’nın içerisinde okundu ve hiçbir şekilde ses dışarı verilmedi. Yaşanan gelişme sonrasında İLKHA muhabirine konuşan vatandaşlar, büyük bir heyecanla buraya geldiklerini ancak hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti.

“Keşke burada bu kadar gelen kişiler için de dışarıda bir gösteri olsaydı”

İstanbul’un fethinin 567’nci yıl dönümü dolayısıyla büyük bir heyecanla ikindiden sonra Ayasofya’ya geldiğini söyleyen Kadir Alkış, “Fethin sembolü olan Ayasofya’nın etrafını gezdik. Ama büyük heyecan bu akşamki Cumhurbaşkanımızın programı için beklemedeydik. Şu saate kadar bekledik ama hiçbir şey göremedik. Sonradan öğrendik ki program içerden yapılmış ve TRT tarafından yayınlanmış. Bu bizim için hayal kırıklığı oldu. Keşke burada bu kadar gelen kişiler için de dışarıda bir gösteri olsaydı. En azından bir mehter marşı olsaydı çok hoşumuza giderdi. Fetih denince aklımıza Fetih Suresi geliyor. Bize akşam Ayasofya’da Fetih suresi okunacak denildi. Bu sureyi beklerken hiçbir şey duymadık. En azından burada canlı bir şekilde fethin sembolü olan bir yerde Fetih Suresi okunsaydı ve biz de duysaydık çok daha güzel olacaktı ama bizim için hayal kırıklığı oldu.” dedi.

“Herkes burada boşu boşuna beklemiş oldu”

Vatandaşlardan Zafer Turan ise, “Fetih Suresi’nin dışarıdan duyulmaması, dışarıya sesin verilmemesi buradaki toplumu üzmüştür. Ben buraya bunu dışardan birebir duymak için geldim. Buraya gelen insanlar olarak belki de bunu yaşayan nadir insanlarda biri olacaktık. Üzgünüz, keşke dışarı yansıtılsaydı. Herkes burada boşu boşuna beklemiş oldu.” siteminde bulundu.

İstanbul fethini yapılacak organizasyonunun atmosferini yaşamak için Ayasofya’ya geldiğini belirten Hasan Gökçek ise, içerde ibadet etmek için bir başlangıç olsun diye geldiğini belirterek fethin hayırlara vesile olmasını diledi.

“Beklentimiz Fetih suresini dışarıya koyacakları bir ekrandan dinlemekti”

Fetih Suresini ve Cumhurbaşkanını dinlemeye geldiklerini ancak beklediklerini bulamadıklarını söyleyen İbrahim Yılmaz, “Biz buraya bir ekran konulur da dinleriz diye umuyorduk ama olmadı. Bizim beklentimiz Fetih Suresi’ni dışarıya koyacakları bir ekrandan dinlemekti. Cumhurbaşkanı konuşunca dinleriz diye umuyorduk. Gösteriler yapılırken, mehter marşı çalınır diye bekledik ama umduğumuz olmadı.” diye sitem etti. (İLKHA)


Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-