Dünyada ilk kez Coronavirus hastasından kök hücre nakli Tayland'da gerçekleştirildi
Tayland'da 5 yaşındaki bir çocuktan, talasemi hastası kardeşine kemik iliğinden kök hücre nakli gerçekleştirildi.
Dünyada ilk kez Coronavirus hastasından kök hücre nakli Tayland'da gerçekleştirildi

Bangkok Post'un haberine göre, Tayland'da yeni tip Coronavirus tanısı konmuş bir hastadan dünyanın ilk başarılı kök hücre nakli gerçekleştirildi.

Nisan ayında gerçekleşen ameliyatta, Genetik kan hastalığı olan talasemi ile doğan 7 yaşındaki kız çocuğu Chintanakan Bunklomchit'e, 5 yaşındaki erkek kardeşinin kemik iliğinden kök hücreleri nakledildi.

Ramathibody Hastanesi doktorlarından Suradet Hongeng, "Bu vaka çok karmaşıktı. Kök hücreleri çocuktan almamız gerektiğinde Coronavirus'lü olduğunu keşfettik. Kök hücrelerin kemik iliğinden alınması risklerle doluydu çünkü kök hücrelere Coronavirus bulaşmış olabilirdi. Bu ameliyat, Covid-19'lu bir hastadan kök hücre nakli için gerçekleştirilen ilk ameliyat olarak kayıtlara geçti." dedi.

Ameliyata giren Dr. Usanarat Anurathapan ise, "Kız için başka bir kök hücre donörü bulmak kolay değildi çünkü hasta ile genetik olarak ilgili olmayan bir donörden uyumlu kök hücreler bulmak çok nadir. Çok zaman alacaktı. Genetik modifikasyon mümkün değildi, bu yüzden kardeşinin kök hücreleri tek umuttu. Doktorlar her şeyi dikkatle analiz ettiler ve başarı şansının olası riskleri aştığını tespit ettiler. Sonuç olarak, kök hücrelerde Coronavirus yoktu ve nakil başarılı oldu." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-