YKS başladı
Coronavirus önlemleri altında gerçekleştirilen YKS, TYT oturumuyla saat 10.15'te başladı.
YKS başladı

ÖSYM’nin açıkladığı verilere göre bu yıl 2 milyon 433 bin 219 kişi YKS'ye başvuru yaptı.

Adaylar, hayalini kurdukları üniversiteye kazanabilmek için sabahın erken saatlerinde kalkarak sınava girecekleri okula doğru yol aldı.

Sınava giren öğrenciler için uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle cadde ve sokaklarda, toplu taşıma araçlarında sessizlik hakimdi.

video

Bu yıl Coronavirus önlemleri kapsamında öğrenciler maske takarak sosyal mesafe kuralına uyarak sıraya geçtiler, veliler ise okul bahçelerine alınmadı.

Sınav merkezi girişlerinde adaylara dezenfektanlı ıslak mendil ve maske dağıtıldı. İsteyenler kendi maske, spirlik ve dezenfektanı ile sınava geldi.

Adaylar, yerlerine oturduktan sonra maskelerini çıkarabilecek. Görevliler ise sınav boyu maskeli olacak. Covid-19 tanısı konulan, temaslı veya şüpheli olan adaylar farklı bina ve salonlarda sınava alındı.

Sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi saat 10.15'te başladı. Saat 10.00'dan sonra gelenler kural gereği bu yıl da sınava alınmadı.

Temel Yeterlilik Testinde Türkçeden 40, Matematikten 40, Fen bilimleri 20 (7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji) Sosyal Bilimlerinden 20 Soru (5 Coğrafya, 5 Tarih, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 5 Felsefe) soru yer alıyor. Toplamda 120 sorunun yer aldığı sınav için 2 saat 45 dakika (165 dakika) süre tanındı.

Bu yıl adaylara verilen süre 30 dakika artırılarak 165 dakikaya çıkarıldı.

28 Haziran Pazar ise Alan Yeterlilik ve Yabancı Dil Testleri yapılacak. Alan Yeterlilik Testleri saat 10.15'te,Yabancı Dil Testi ise 15.45'te başlayacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında uygulanacak.

Öğleden sonraki oturumda ise saat 15.30'dan sonra gelenler sınav binalarına alınmayacak. ÖSYM sınavdan bir saat 15 dakika önce binalarda hazır olunması uyarısı yaptı.

Bu yılla sınırlı olmak şartıyla baraj puanları da aşağı çekildi. Baraj puanı TYT'de 150, AYT ve YDT'de 170 olarak belirlendi.

ÖSYM takvimine göre YKS sonuçları 28 Temmuz 2020'de açıklanacak. (İLKHA)

Kategori: Eğitim
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-