Velilerden Mabel Matiz’le ilgili soruya tepki: “Dinimize yapılan saygısızlık”
2 milyon 433 bin 219 adayın dün katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumunda, cinsi sapkınlığa verdiği destekle bilinen Mabel Matiz’in şarkısından soru sorulmasına Malatyalı veliler tepki gösterdi.
Velilerden Mabel Matiz’le ilgili soruya tepki: “Dinimize yapılan saygısızlık”

YKS’nin ilk aşaması olan Temel Yetenek Testi (TYT 2020) dün sona erdi ancak ÖSYM’nin YKS'ye giren adaylara, cinsi sapkınlığa verdiği destekle bilinen bir şarkıcıyı sorması tepkileri de beraberinde getirdi.

ÖSYM’de böyle bir sorunun çıkmasının Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu hutbede cinsi sapkınlık ile ilgili sözlerine karşı bir misilleme olarak gördüklerini belirten veliler, Müslüman bir ülkede bunun yapılmasının kendilerine hakaret ve İslam dinine saygısızlık olduğunu söylediler.


Eşcinsellikle ilgili bir algının oluşturulmaya çalışıldığı ve bu tür sorularla cinsi sapkınlığın öğrencilerin bilinçaltına yerleştirilmeye çalışıldığına dikkat çeken veliler, sorunun iptali ve sınavlarda bir daha bu tür soruların sorulmaması çağrısında bulundular.

“Diyanet İşleri Başkanımızın cinsel sapkınlığa karşı yaptığı açıklamaya karşı yapılmıştır”

Dün kardeşinin girdiği TYT sınavında cinsel sapkınlığa verdiği destekle bilinen Mabel Matiz ile ilgili soru sorulduğunu ve bundan çok rahatsız olduklarına dikkat çeken Melek Akgün, “Sınava giren kardeşim sınav bitiminde ‘Abla niye bize böyle bir soru sordular?’ diye sordu. Ben de dedim ki ‘Diyanet İşleri Başkanımızın cinsel sapkınlığa karşı yaptığı açıklamaya karşı yapılmıştır.’ Eşcinsellikle ilgili bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Bildiğimiz kadarıyla Mabel Matiz öyle biri. ÖSYM’de böyle bir sorunun çıkması bizleri çok rahatsız etti. Bununla (cinsel sapkınlık) öğrencilerin bilinç altına yerleşmeye çalışıyorlar. Bunu İlgili kurumlara şikâyet edeceğiz. ÖSYM’nin böyle bir şeyi yapmaması gerekiyordu. Böyle bir sorunun sorulması çok yanlış. Bu sorunun iptal edilmesi lazım ve ilgili kurumların da ilgilenmesi lazım. Sonuçta bunlar öğrenci, ne söylense direk bilinçaltına giriyor.” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Müslüman bir ülkede bunun yapılması bize yapılan bir hakaret ve dinimize yapılan bir saygısızlık”

Bu sorunun iptal edilmesi ve bundan sonraki sınavlarda bir daha böyle soruların sorulmaması gerektiğine vurgu yapan Akgün, “Çünkü bu tür sorular öğrencileri etkiliyor. Burası Müslüman bir ülke ve Müslüman bir ülkede böyle bir şeyin yapılması çok yanlış, bu bize yapılan bir hakaret ve dinimize yapılan bir saygısızlık. Bu önemli bir sınav, sonuçta üniversiteye giriş sınavı, devletimize milletimize ve dinimize saygı gösteren ve tarihimizle ilgili sorular sorulsun. Eşcinsel bir adamın bu soruda (bu sınavda) ne işi var? Bu tamamen bir art niyet. Bundan rahatsızız. Tarihimizde ün yapmış şahsiyetlerle ile ilgili sorular sorulsun, bu adam ne yapmış ki, tamamen yanlış.” dedi.

“Bu tür sorular öğrencilerin psikolojisini bozuyor”

Dünkü TYT sınavında sorulan sorunun anlamsız olduğunu ve öğrencilerin psikolojisini bozduğuna dikkat çeken Erdoğan Öztatar, “Onun (Mabel Matiz) yerine bir tarihçi ya da edebiyatçıyla ilgili soru sorulabilirdi. Bu sorunun iptal edilmesi lazım ve böyle bir şeyin olmaması gerekirdi. Sınava giren tüm öğrencilere başarılar diliyorum. Allah (Celle Celaluhu) zihin açıklığı versin.”

“Sorunun iptal edilmesi gerekir”

Velilerden Bilal Kurak ise “Sorulan soru sorulmayacak bir soruydu. Şayet kişilerle ilgili soru sorulacaksa Tevfik Fikret, Mehmet Akif Ersoy gibi büyüklerimizle ilgili soru sorulsun. Bu şahsiyetlerle ilgili sorular sorulsa çocuklarımız için daha faydalı olurdu. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın geleceği için bu sorunun iptal edilmesi gerekir diye düşünüyorum. İnşallah yetkililer bu soruyu tekrar gözden geçirir.” temennisinde bulundu. (İLKHA)

Kategori: Eğitim
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-