Bingöl’de covid 19 hasta sayısı 78 olurken il merkezinde yeni vakalar görüldü
Tüm dünyada koronavirüs vakaaları artarken, ülke genelinde ve Bingöl’de vaka artışları korkutmaya başladı.
Bingöl’de covid 19 hasta sayısı 78 olurken il merkezinde yeni vakalar görüldü

Bingöl’de daha önce bir köy ve bir mezrada karantina uygulaması yapılırken, vakaların artmasıyla bir mezra daha karantinaya alındı. 

İl genelinde vaka artışları daha çok ilçelerden görülürken, il merkezinde bulunan iki mahalleden koronavirüs(covid-19) pozitif vaka görülen kişilerin hastaneye yatırıldığı belirtildi. 

Karantina hakkında Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, Karlıova ilçesine bağlı Mollaşakir köyü Tarlacık mezrasının koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 14 gün boyunca karantina altına alındığını bildirdi. 
Açıklamada, “Karlıova ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 28 6 2020 tarih ve 75 sayılı karar ile halk sağlığının korunması ve Covid-19 salgınının kontrol altına alınması amacıyla, 28 6 2020 tarihi saat 08.00'den itibaren ilçemiz Mollaşakir köyü Tarlacık Mezrasının tüm giriş ve çıkışları kapatılarak 14 gün süreyle karantina altına alınmasına, istisnai durumlar dışında sokağa çıkılmamasına ve gerekli tüm tedbirlerin uygulanmasına karar verilmiştir.” denildi.

Bir mezra ve bir köyde karantina devam ediyor. 

Ayrıca, Karlıova ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı karara göre, 18 Haziran'da Karlıova ilçesine bağlı Geçitli köyü karantina altına alınırken, 22 Haziran'da da Kızılçubuk köyü Hacufazıl mezrası için karantina kararı çıkmıştı.

İl genelinde covid-19 pozitif vakaaların çoğalması endişeye neden olurken, sosyal mesafe, maske ve temizliğin ihmal edilmesi sonucunda vakalarda artış meydana geldiği ifade ediliyor. 

Yaz ayları olması nedeniyle iller arası seyahatlerin  çoğalması ve insanların rahat davranması sonucunda her gün yeni vakaların görülmesinde neden olarak görülüyor.

İl genelinde pozitif vaka sayısı 78  olurken, hastaların  42'si Doğum Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 36’i Bingöl Devlet Hastanesi'nde tedavine devam edildiği belirtildi. 

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-