AK Parti barolarla ilgili hazırladığı düzenlemeyi Meclis Başkanlığına sundu
Düzenleme, 5 binden fazla üyesi olan barolarda 2 bin avukatın ayrı bir baro kurmasına imkân sağlıyor.
AK Parti barolarla ilgili hazırladığı düzenlemeyi Meclis Başkanlığına sundu

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 28 maddeden oluşan baro teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını söyledi.  

Özkan, "Bu düzenlemeyi neden getirdik? Herkesin kafasında bu soru var. Baroların günümüz koşullarında ihtiyaçları karşılayamadığını tespit ettik. Son 20 yılda hızla artan avukat sayısı ve bunların İstanbul, Ankara, İzmir'de yoğunlaşması baro ile meslek üyeleri arasında rabıtanın kopmasına neden oldu. Barolar başta olmak üzere hukuk dernekleri, akademik çalışma yapan akademisyenler, teşkilatlı ya da teşkilatsız bütün avukatların görüşlerini aldık. Hukukçu milletvekillerimizle bir araya geldik. Cumhur İttifakı olarak 28 maddeden oluşan teklifimizi Meclis Başkanlığı'na sevk ettik." dedi.

Üye sayısı 5 binden fazla olan barolarda 2 bin avukatın bir araya gelerek yeni bir baro kurabileceklerini söyleyen Özkan, "3 büyük ilde delegasyon antidemokratik bir şekilde belirleniyor. Getirdiğimiz düzenlemeyle her baro Barolar Birliğinde 3 delege ve bir başkanla temsil edilecek. Düzenlemeyle 2020 Ekim ayının ilk haftası baro organlarının seçimi, Aralık ayında da Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu yapılacak. Seçimler barolar için 2 yılda, birlik için ise 4 yılda bir gerçekleştirilecek." ifadelerini kullandı.

Avukatların kılık-kıyafetlerine dair de açıklamalarda bulunan Özkan, "Bir kılık-kıyafet tanımı yapılırken baroların hazırladığı yönetmelikler vardı. Avukatlar bazen hâkim bazen baroların linçine uğruyordu. Bunun mağduru genelde kadın avukatlar oluyordu. Biz mesleki haklar neyi gerektiriyorsa onu yapalım dedik. Cübbe zorunluluğu baki olmak üzere avukatların kılık kıyafetleriyle ilgili baskıları sona erdiriyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-