Bingöl Üniversitesinin bilimsel başarıları
Bingöl Üniversitesi bilimsel çalışmaları kapsamında, Web of Science verilerine göre devlet üniversiteleri yayın performansı sıralamasında Türkiye’de 6. sıraya yükselirken, “Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması” alanında pilot üniversite olarak belirlenen 15 üniversite arasında yayın performansına göre de ilk sırada yer alarak büyük bir başarıya daha imza attı.
Bingöl Üniversitesinin bilimsel başarıları

Türkiye’deki Üniversite Performanslarını, Dünya Bilim Camiasında herkesçe en güvenilir ve prestijli olarak kabul edilen Web of Science veri tabanı verilerine göre sıralayan Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) bu yılın raporunu yayımladı.
2019 yılında dünyanın en güvenilir veri tabanı olan “Web Of Science” verileri esas alınarak devlet yükseköğretim kurumları farklı göstergeler üzerinden sıralandı. Sıralama, Bingöl Üniversitesinin ürettiği yayınların öğretim üyesi ve toplam öğretim elemanı başına düşen oran temel alınarak yapıldı.
Üniversiteler; Araştırma Üniversiteleri, Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması alanında pilot seçilen üniversiteler, Devlet Üniversiteleri, 1933-1987, 1992-1994, 2006-2008 ve 2010-2015 yılları arasında kurulan üniversiteler ve ülkemizin farklı 7 bölgesinde yer alan üniversiteler kategorilendirilerek sıralandı.
108 Devlet Üniversitesi’nin yayın performansı sıralamasında 6. sırada yer alan Bingöl Üniversitesi, Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması alanında pilot seçilen 15 üniversite arasında 1. sırada, 2006-2008 yılları arasında kurulan 41 devlet üniversiteleri arasında 2. sırada, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan 15 üniversite arasında 1. sırada bulunuyor.
2019 yılında 355 indeksli yayın üreten Bingöl üniversitesinde öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı oranı 1,40, toplam öğretim elemanı başına düşen yayın oran ise 0,56 olarak belirlendi.
Bingöl Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversitemizin yayın performansında gösterdiği başarıyla gururlandıklarını ifade ederek, ‘’Her geçen gün niceliksel olarak büyümenin yanında niteliksel büyüme de kaydediyoruz. Çok genç bir üniversite olmamıza rağmen, ülkemizin asırlık çınarları olan üniversitelerin çok önünde yer almaktayız. Başarımızda; emeğin, çabanın ve aidiyetimizin sonuçlarını alıyoruz. Sıralamaya damga vurmamızda emeği geçen tüm öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.(Bingöl Basın)

Kategori: Eğitim
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-