Ayasofya-i Kebir Câmi-i Şerifi'in dirilişi Mescid-i Aksa’nın kurtuluşunun müjdecisi olacak
Ayasofya’nın sadece bir mabet değil, Doğu Roma fethinin sembolü olduğunu söyleyen AK Parti İstanbul Milletvekili ve Filistin Dostluk Grubu Başkanı Hasan Turan, 86 yıllık zincirlerin kırıldığını söyledi.
Ayasofya-i Kebir Câmi-i Şerifi'in dirilişi Mescid-i Aksa’nın kurtuluşunun müjdecisi olacak

Türkiye ve dünyanın birçok yerinden on binlerce insanın katılımıyla kılınan ilk cuma namazının ardından 86 yıl sonra tekrar ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Câmi-i Şerifi tarihi bir güne tanıklık etti.

Ulusal ve uluslararası basından yaklaşık bin basın mensubunun takip ettiği Ayasofya-i Kebir Câmi-i Şerifi’nde kılınan ilk cuma namazı için çok sayıda siyasi parti, kanaat önderi davet edildi.

Cuma namazı sonrasında İLKHA’ya açıklamalarda bulunan AK Parti İstanbul Milletvekili ve Filistin Dostluk Grubu Başkanı Hasan Turan ile Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, Ayasofya’nın ibadete açılmasının Mescid-i Aksa için de bir kurtuluş müjdecisi olacağını söylediler.

Ayasofya-i Kebir Câmi-i Şerifi’nin açılması sebebiyle Allah’a hamd ettiklerini ifade ederek konuşmasına başlayan Turan, "Bugün 481 yıl tevhid dininin mabedi olarak Allah nidalarının semaya yükselmesine vesile olmuş İstanbul’un kutlu fethinin sembolü Ayasofya’nın 86 yıllık zincirlerinin kırıldığı gündür. Bunun için Rabbimize ham ediyoruz." dedi.

"Ayasofya sadece 4 duvardan ibaret olan bir mabet değil, Doğu Roma fethinin sembolüdür"

Turan, "Ayasofya bizim için tarih, medeniyet, kültür, inanç, mücadele, direniş, azim, kararlılık, sabır ve zaferdir. Ayasofya, 86 yıl boyunca milletimizin ve tüm Müslümanların özlemi, hasreti, çığlığı ve feryadıdır. Bugün yaşadığımız çağa bu feryadın karşılık bulmasından dolayı Rabbimize hamd ediyoruz. Bunun şahitleri olmaktan da çok şeref duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Milletimizin gözü aydın. İslam âleminin gözü aydın. Ayasofya sadece 4 duvardan ibaret olan bir mabet değildir. Doğu Roma’nın fethinin sembolüdür. Bu toprakların İslambol olmasının sembolüdür. Konstantiniyye’den İslambol’a dönüşünün sembolüdür. Bugün elhamdülillah burada ikinci fetih gerçekleşmiştir." diye konuştu.

"Ayasofya’nın dirilişi Mescid-i Aksa’nın kurtuluşunun müjdecisi olacaktır"

Milletin azmi, insanların duası, şairlerin şiarı, bu milletin şuur ve direnişi, ‘zincirler kırılsın Ayasofya açılsın’ feryatları ve sloganlarının sonucunda Ayasofya’nın açıldığını belirten Turan, şu ifadeleri kullandı: "Bugünü bizlere yaşatan Rabbimize hamdolsun. Buna öncülük eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, karar veren tüm organlara şükranlarımızı arz ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun. Darısı esaret altındaki diğer mabetlerimizin başına. Başta Mescid-i Aksa ve Kudüs-ü Şerif olmak üzere, bugün özgürlüğünü yitirmiş olan İslam beldelerinin ve İslam mabetlerinin, ilk kıblemizin başına. İnşallah Ayasofya’nın dirilişi, Mescid-i Aksa’nın kurtuluşunun müjdecisi olacaktır. Rabbim bunu tez zamanda görmeyi nasip etsin ve bizi de buna memur eylesin."

Yıllar önce Mescid-i Aksa ziyareti sırasında İLKHA ile karşılaştığını ve İslami hassasiyetinden dolayı teşekkür eden Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök ise, şu ifadelere yer verdi:

"Ayasofya hususunda birkaç kez daha röportajımız olmuştu. 1994 yılında Ayasofya’ya yapmış olduğum ilk ve son ziyaretimde Ayasofya cami olmayana kadar bir daha gelmeyeceğim diye yemin etmiştim. Bir daha Ayasofya’ya giremeyeceğim diye içimde bir korku vardı. Bugün bunu bana nasip eden Rabbime hamd ediyorum. Bunda emeği olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm devlet büyüklerime teşekkür ederim. Bugün burada ümmet coğrafyasından birçok insanla karşılaştık. Cezayir’den, Fas’tan, Tunus’tan, Doğu Türkistan’dan, Kırgızistan’dan, Filistin’den, Çeçenistan’dan, Sudan’dan ve ismini sayamadığım daha birçok İslam beldesinden insanlar buradaydı. Ümmetin gerçekten böyle bir şeye ihtiyacı varmış. Ayasofya bugün 86 yıllık esaretinden kurtuldu hamdolsun. Alnımı secdeye mıhlayıp, şükretme makamındayım. Duygu dolu anlar yaşadık bugün. Ayasofya’nın esaretten kurtulmasının Mescid-i Aksa’nın da esaretten kurtulmasına vesile olmasını yüce Allah’tan temenni ediyorum. Bu mutluluğu Mescid-i Aksa’da, Kâbe-i Muazzama da yaşıyor. Bu mutluluğu tüm ümmet coğrafyası yaşıyor. Rabbim bunu tüm ümmetin birlik ve beraberliğine vesile kılsın." (İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-