Erdoğan: "Camilerimiz ülkenin silüetinde öne çıktıkça hedeflerimize yaklaşıyoruz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Camilerimiz bu ülkenin silüetinde ne kadar öne çıkıyorsa hedeflerimize o kadar yaklaşıyoruz demektir." dedi.
Erdoğan:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Ayasofya'nın, Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesine uygun şekilde yeniden ibadete açılmasının, Türkiye'nin egemenlik haklarını kullanma konusundaki son örneklerinden biri olduğunu belirten Erdoğan, "Fethin en önemli hatırası olan Ayasofya'nın hangi şartlar altında camilik vasfından çıkartılarak müzeye dönüştürülmesinin bir anlamı, olmadığına, kalmadığına inanıyoruz." dedi.

Erdoğan, "Ayasofya'nın yanındaki gençlik günlerimizi hatırlıyoruz. Tam 567 yıl önce cami sıfatıyla şereflenin bu mabedin sıradan bir müze yerine yapılış amacına uygun şekilde ibadethane olarak kullanılmasının her inançtan insanı mutlu ettiğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

Tüm camilerimizin minarelerinin önünde yemin ediyoruz ki, milletimizin son ferdi de son nefesini vermeden bu mabetler mahzun kalmayacaktır. Ezan, vatan, bayrağımıza kimsenin el uzatmasına izin vermeyeceğiz.
Şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımızın yurdumuzun üzerinde ebediyyen inlemesi için gerekirse kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Türkiye bugün yeni bir diriliş mücadelesi veriyor. Hiç kimsenin bu ülkenin ve bu milletin istiklal ve istikbaline el uzatmayı aklından dahi geçirmemesi için büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa ediyoruz. Dahili ve harici bedhahların gizli veya açık saldırısına karşı tek bilek, tek vücut olarak yedi düvele karşı vatan müdafaası yapıyoruz.


"Camilerimiz ne kadar boş kalırsa gönül toprağımız o kadar çoraklaşıyor demektir"

"Camilerimiz 7'den 70'e milletimiz her bir ferdiyle ne kadar dolup taşıyorsa dinimiz İslam orada dimdik ayakta demektir." diyen Erdoğan, "Camilerimiz dini ve sosyal etkileriyle hayatımızda ne kadar yer tutuyorsa geleceğimize o kadar güvenli bakabiliriz demektir. Camilerimiz bu ülkenin silüetinde ne kadar öne çıkıyorsa hedeflerimize o kadar yaklaşıyoruz demektir. Buna karşılık camilerimiz ne kadar boş kalırsa gönül toprağımız o kadar çoraklaşıyor demektir." şeklinde konuştu.

"Gençler, camilerimizi ihmal etmeyin"

Gençlere seslenen Erdoğan, "Gençler, camilerimizi ihmal etmeyin. Gençler, camilerimizde ne kadar secdeye kapanırsanız biliniz ki camilerimizle birlikte siz de o kadar güçlü olacaksınız. Camilerimiz ne kadar bakımsız kalırsa ruh dünyamızdan o kadar uzaklaşıyoruz demektir. Camilerimiz sessizliğe bürünürse akıbetimiz karanlıkta demektir." dedi.

Lise çağlarında sabah namazına gittiğini hatırlatan Erdoğan, "Şimdi yeniden aynı dönemin, aynı sürecin başlamasının Ayasofya ile çok ama çok önemli olduğuna inanıyorum. Cumhurbaşkanınız olarak sizden bunu yine bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, 24 saat açık olacak Ayasofya Camii'nde 500 kişilik güvenlik ekibi sürekli görev yapacağını söyledi.

Bunun için de İçişleri Bakanıma ayrıca teşekkür ediyorum. Biz Ayasofya ile birlikte bazı selatin camilerini bu noktada güvence altına almamız lazım. Aynı şey Ankara'daki camilerimiz için de geçerlidir.

Fındık fiyatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Giresun kalite kabuklu fındık için kilogram alış fiyatını 22,5 lira, levant kalite fındık için bu fiyatın kilogramda 22 TL olduğunu açıkladı. (İLKHA)

Kategori: Siyaset
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-