6-8 Ekim Şehidleri 6'ncı yılında rahmet ve minnetle anıldı
2014 yılının Kurban Bayramı'nda ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtırken PKK/HDP'liler tarafından katledilen Yasin Börü ve arkadaşları, bayram sabahında kabirleri başında anıldı.
6-8 Ekim Şehidleri 6'ncı yılında rahmet ve minnetle anıldı

Şehitler Kervanı Platformu öncülüğünde bir araya gelen şehid yakınları ve sevenleri, bayram namazından sonra Yeniköy Mezarlığı'na akın ederek 6'ncı yılında da şehidlerini unutmadıkları gösterdiler.

Mezarı başında yapılan anma programında Yasin-i Şerif okundu, dualar edildi.


Pandemi dolayısıyla sosyal mesafenin korunduğu kabir ziyaretinde, şehidlerin sevenleri ve dava arkadaşları, bir bayramı daha buruk geçiren ailelere sabr-ı cemil temennilerinde bulundular.

Yapılan şehid kabirleri ziyaretinde İLKHA'ya açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, 6-8 Ekim katliamında şehid edilen Yasin Börü ve arkadaşları, aylardır tüm dünyanın gündemini meşgul eden ve yaşam koşullarını değiştiren Coronavirus salgınına değindi.


Salgından dolayı birçok ibadet ve İslami geleneklerden mahrum kalındığına dikkat çeken Sağlam, "Evvela bütün Müslümanların Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. Rabbim daha huzurlu, insanların kucaklaşarak bayramlaştığı bayramlara ulaşmasını niyaz ediyorum. Maalesef büyük bir musibetten geçiyoruz. Arafat'ın, Muzdelife'nin ve Mina'nın milyonlarca insan tarafından tekbirlerle inletildiği dönemde maalesef şu anda çok sınırlı sayıda insanın Hac edebildiği bir musibet günlerini yaşıyoruz." dedi.


"Onlar, ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtırken zalimler tarafından şehit edildiler"

Bayram namazı sonrası yapılan kabir ziyaretlerindeki asıl gayeye değinen Sağlam, "Bizler bayramın ilk saatlerinde mezarlıklara gitmekteyiz. Bunun anlamı, bizim asıl vatanımızın burası olmasındandır. Hepimiz yıllarca bir evde yaşıyoruz. Ama buralar belki yüzlerce ve hatta binlerce yıl kalabileceğimiz mekanlardır. Eminim insanlık bu bilinçte olduğu zaman dünyaya sarılıp çok küçük menfaatler karşılığında diğer insanlara zulmetmekten vazgeçer." ifadelerini kullandı.

Sağlam, "Bu bilince ulaşabilmek için nice insanlar tarih boyunca maalesef zulme uğramış; Yasin, Aytaç ve arkadaşları gibi insanlığa hizmet edebilmek, ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtabilmek için gayret ederken zalimler tarafından şehit edilmişlerdir. Tabii ki bu zülüm 6-8 Ekim ile sınırlı değildir. Ondan önce de zulümler vardı ve sonrasında da devam etti." şeklinde konuştu.

"Şu anda insanlık gözle görülmeyen bir varlık tarafından adeta esir alınmış durumda"

Covid-19 mikrobu karşısında insanlığın aciz kaldığına vurgu yapan Sağlam, "6-8 Ekim zulmünün üzerinden 6 yıl geçti. Biz ümit ediyoruz ki bir daha zulümlerin yaşandığı günler olmasın ve ümmetin üzerindeki bu musibetten de insanlık ders alsın. Allah'ın kudreti karşısında insanın ne kadar aciz olduğunu belki bu kadar net bir şekilde insanlığa anlatamadık. Ama şu anda milyarlarca insan gözle görülmeyen bir varlık tarafından adeta esir alınmış durumda ve acziyetini bizzat müşahede etmiştir." diye belirtti.Formun Üstü


Ayrıca 31 Mayıs 2010 yılında Filistin'e insani yardım götürmek üzere yola çıkan ve siyonist işgal rejimi tarafından gerçekleştirilen Mavi Marmara saldırısında şehid edilen Ali Haydar Bengi'nin kabirleri ziyaret edildi.


Yasin Börü, Hasan Gökgöz, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş, Turan Yavaş, Cumali Güneş'i 6-7 Ekim 2014'te kurban eti dağıtırken hunharca şehid eden PKK/HDP'liler, yaklaşık 8 ay sonrada şehid Yasin Börü'nün hocası Aytaç Baran'ı sokak ortasında kalleşçe şehid etmişlerdi. (İLKHA)

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-