Kızılay'dan Bingöllülere Kan bağışı çağrısı
Koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı kan stoklarında azalma görülmesiyle birlikte Türk Kızılayı, birçok ilde olduğu gibi Bingöl'de kan bağışı kampanyası düzenledi.
Kızılay'dan Bingöllülere Kan bağışı çağrısı

Kızılay'ın Diyarbakır'a bağlı Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi'nden Bingöl'e gelen 'Kan Bağışı Tırı', kan bağışı almaya devam ediyor. Kan Bağışı Tırı, Genç Caddesi Saat Kulesi önünde kurularak, 15 Ağustos 2020 Cumartesi gününe kadar Bingöllülerden kan bağışı almaya devam edecek.

Türk Kızılay Diyarbakır Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi Kan Bağış Tırı, Genç Caddesi Saat Kulesi önünde kurularak, kan bağışı kabul etmeye başladı. Kan vermek isteyen vatandaşlar, sosyal mesafe kurallarına riayet ederek stantlarda kan bağışında bulundu. 

Türk Kızılay Diyarbakır Kan Bağış Merkezi görevlisi Yunus Küçükkaya, 04-15 Ağustos 2020 tarihlerinde 10.00-19.00 saatleri arasında Dörtyol Saat Kulesi Önündeki Kan BağışTırı'na vatandaşları beklediklerini belirtti.

 

6 İlde 46 hastanenin kan ihtiyacını karşılamak için kan bağış organizasyonları düzenlediklerini ifade eden Küçükkaya, “Kan, yaşam için hayati bir öneme sahiptir. Sağlıklı kişilerin vücudu kanı kendi üretmektedir. Fakat talasemi, lösemi ve kanser hastaları kan ve kan ürünlerini dışardan sağlamak zorundalar. Bu nedenle bu kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için mutlaka düzenli olarak kan almaları gerekmektedir. Azalan kan stoklarını kritik düzeyin üzerinde tutmak adına Kızılay Diyarbakır Güney Anadolu Bölge Kan Merkezi bölgesinde bulunan 6 ildeki (Diyarbakır, Batman, Mardin, Bingöl, Siirt ve Şırnak) 46 hastanenin kan ihtiyacını karşılamak için kan bağış organizasyonları düzenlemektedir. Bu kapsamda Kızılayın kan bağış aracı 04-15 Ağustos 2020 tarihlerinde 10:00-19:00 saatleri arasında Bingöl Dörtyol kavşağı Saat Kulesi önünde hizmet vermektedir.”dedi.

18-65 yaş arası 50 kilogramın üzerinde olan her sağlıklı bireyin Kızılay'a kan bağışı yapabileceğini dile getiren Küçükkaya, erkekler için yılda 4, kadınlar için ise yılda 3 kere kan bağışlamanın sağlık açısından önemli olduğunu vurgularak, şunları söyledi:

“Kan vermenin15 dakika süren basit bir işlem olduğuna işaret eden Küçükkaya, “Bu 15 dakika süren işlem içerisinde vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yok. Kızılay kan merkezleri hastane değil, sağlıklı insanların geldikleri, 2 saatte bir dezenfektan uygulamasıyla temizlenen hijyenik ortamlar. Hayat kurtarmak adına 15 dakikamızı ayırarak başkasının bir ömrü olabiliriz ve unutmayalım ki bu kan bir gün bize veya sevdiklerimize de lazım olabilir. Bir ünite kan, 3 can demektir. Ne kadar çok duyarlılık o kadar çok hayat kurtarmak demektir. Bingöllü vatandaşlarımızı kan vermeye davet ediyorum. Şimdiden tüm Bingöllülere teşekkür ederiz.”

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-